| chiftelutacrocanta a întrebat:

De unde vine vorba aia auzita de noi azi:Ce mananci aia esti!
Ce vrea sa spuna ca eu tot nu inteleg?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica daca mananci prost se vede si in exterior.

| malvinacroft a răspuns:

La nivel chimic, ce mananci tu devine o parte din tine, ceea ce este logic: mananci zahar, ai aport mare de glucide, ti se indulceste sangele; mananci carne de porc - iti creste nivelul de proteine (de un anumit tip, care tine de carnea de porc) si grasimile; etc. La acelasi nivel, chimic, se spune ca omul e praf de stele (adica exista posibilitatea ca vreun atom din corpul tau sa fi facut parte din vreo stea sau planeta la un moment dat, avand in vedere ca nimic nu se pierde, nimic nu se distruge, cu totul se transforma doar). Mai exista un nivel - daca esti de acord cu el - energetic: o salata e mai curata energetic, si te face sa te simti mai usor; friptura de porc are in ea memoria energetica a porcului, si te face sa te simti ingreunat si poate sa iti fie greata. Ai putea sa spui ca e din cauza digestiei: dar si o salata de alge cu ulei de masline are tota atatea proteine si grasimi ca si o friptura, si nu te simti la fel dupa ele.