| wrestlingdemic a întrebat:

Deci fratele meu mai mic tot umbla pe la butelie, daca aprinde vreo tigara sau cu bricheta pe langa butelie explodeaza? De ce nu facut chestii speciale ca sa fereasca copiii de asta?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt chestii speciale se numesc părinți care au grijă că sa nu umble copii cu foc pe lângă butelii

| wrestlingdemic explică (pentru suntserios):

Si mai am un prieten cu probleme de imi zicea ca pune foc la butelie ce sfat sa-i dau? eu mai ajut oameni de fel, banuiesc ca ii zicea medicul la care se duce sa fie atent familia la el sau o internarre daca era cazul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Adultii din casa voastra trebuie sa-l tina pe ala micu' departe de lucrurile periculoase.
Nu trebuie sa vina statul sa va pazeasca butelia, trebuie sa il educati voi, si mai ales sa il supravegheati, pana cand e capabil sa ia decizii de unul singur.

| dullcat a răspuns:

Mai logic este sa fie educat copilul pentru a nu face astfel de gesturi necugetate.

| J0B0MAT a răspuns:

Umblă adică o pornește, o închide, că presupun că nu știe el să o desfacă de tot și să o monteze iar. Dacă e montată cum trebuie, ea nu ar trebui să aibă scăpări de gaze.Totuși ar trebui pitită cumva și atrasă atenția copilului să nu mai umble la ea.
Copiii mici nu ar trebui să fie lăsați cu țigări sau brichete în nicio împrejurare.Ele trebuie puse unde nu are acces.

| wrestlingdemic explică (pentru J0B0MAT):

Am una care e rezerva si una pusa bine, dar chiar daca deschide putin nu trebuie mai mult ca sa aiba gaz? iar aceea de rezerva nemontata ce treaba are?

| J0B0MAT a răspuns (pentru wrestlingdemic):

Cea rezervă pune-o bine. Butelia are gaz oricât de puțin ai deschide.

| Miruna333 a răspuns:

Pai ce sa caute pustiu cu o tigara sau cu o bricheta? N-are parinti?