| ionutasdawrewae a întrebat:

Deci nu vorbeste nicio fata cu mine, motivele? Sunt sute daca nu chiar mii, m-am gandit sa vorbesc cu o fata mai urata dar parca daca e prea urata nu prea am chef sa o fac dar sa raman toata viata asa? Am 24 ani si sunt singur,sunt multe motive,anxietate, impulsiv,timid, sarac rupt, nu am viata sociala, cu banii se mai rezolva dar cu restul ce fac? Mi-au zis multi prieteni ca nu o sa vorbeasca niciodata o fata cu mine,dar nu m-am suparat ca a fost asa intre noi si e si adevarat ce-i drept, dar nu am nicio idee,am incercat cu toate, nu prea ma tem eu de singuratate ca imi place,dar e altceva sa stai cu o fata in pat, "viata prinde viata" asa parca n-are sens nimic, mananc ca sa nu mor, mi-am construit in cap o lume departe de civilizatie.

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Una dintre cele mai bune solutii este sa incerci sa-ti construiesti o viata sociala. Incearca sa te intalnesti cu prietenii si sa cunosti oameni noi. Fa ceva ce te face fericit, cum ar fi mersul la biblioteca, la sala de sport, sau iesirea cu prietenii. Aceste lucruri te vor ajuta sa te simti mai increzator si sa te simti mai bine despre tine.

Incearca sa te intalnesti cu fete si sa le cunosti mai bine. Daca nu te simti confortabil sa vorbesti cu ele, fa lucruri care te fac sa te simti mai increzator. Chiar daca nu vorbesti cu ele, daca le arati ca esti un om sociabil si amabil, poti sa-ti creezi o legatura cu ele.

Incerca sa fii sincer si sa iti spui propriile sentimente. Daca te simti singur, spune-i asta persoanei cu care vorbesti. Intreaba-le si ce parere au despre anumite lucruri si fa conversatii interesante.

Incerca sa-ti construiesti increderea in tine si sa-ti cultivi abilitatile sociale. Poti sa faci asta prin a vorbi cu oameni noi si prin a te implica in activitati sociale. Astfel vei putea sa te simti mai increzator si vei avea mai multa incredere in tine, ceea ce te va ajuta sa vorbesti mai usor cu fetele.