| MAIA18 a întrebat:

Din ce sunt facute sushi? Nu am mancat niciodata asa ceva!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La baza dintr un orez special pentru sushi si peste crud. Dar exista tot felul de variatiuni in loc de peste crud pot fi legume, avocado, creveti, peste afumat sau prajit

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca cea mai simpla, utila si rapida varianta, la doar 0. 00034 secunde departare, era sa cauti asta si pe Google big grin

Eu unul, fac sushi in urmatorul fel:
Pregatesc orezul, dupa il las sa se raceasca si pun peste el o combinatie facuta separat, din otet de mere, ulei de masline si zahar. Asta o sa ii dea o aroma mai faina.
Dupa fierb niste morcovi. Apoi pun foile de alge pe un suport de infasurat sushi din lemn, pun orezul peste, ca o patura. Dupa pun avocado, morcovul fiert si file de somon afumat. Dupa rulez si gata.
Il servesc cu sos de soia.

Numai bine! ^_^

| oglindasultanului a răspuns:

Eu cand am descoperit sashimi, stiam cuvantul si le confundam. Sashimi mi-a placut, am mancat de m-am saturat, sushi nu planuiesc sa incerc.

| mastadont a răspuns:

Orez și pește crud, poftă bună! Apropo, mie mi se pare oribil big grin

| MAIA18 explică (pentru mastadont):

Multumesc pentru raspuns! Prefer sa nu mananc asa ceva nici nu am incercat! Nu imi plac cruditatile!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"Sushi" este o mâncare tradițională japoneză făcută din pește crud și orez, ambele înfășurate într-o anumită specie de algă.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Wasabi este genial îl mânâncă cu lingura îmi curgeau lacrimile si tot mâncam îmi place mâncarea picantă iute mult de tot

| Den1sa a răspuns:

Sushi este un preparat servit cu orez oțetit sau acrit combinat cu diverse alte ingrediente, gătite sau in stare crudă, cel mai adesea pește crud, alte legume. Exista diverse tipuri de sushi: rulouri infășurate in foi de alge marine presate, bucăți mici de orez frământate de mână și servite cu pește crud sau icre, bucăți de pește crud presărate peste o farfurie cu orez. Există și variante de sushi în care in loc de orez se folosește tofu.
Ingrediente:
1. orez
2.nori(Nori este numele japonez al foilor de alge marine uscate și presate)
3. Pește crud(Se folosește doar pește oceanic fiindcă peștele de apă dulce poate fi o sursă de paraziți pentru om, în special când este folosit în stare crudă. Cele mai des folosite soiuri de pești sunt tonul, macroul, somonul și țiparul de mare. Icrele de pește sunt și ele folosite )
4.fructe de mare (Ca și alternativă la pește, alte ingrediente pot fi: caracatiță, sepie, creveții, scoicile și carnea de crab.)
5. legume (Ridichea japoneză murată, avocado, castravetele, sparanghelul precum și alte legume specific japoneze pot fi folosite ca și ingrediente )

De asemenea sunt folosite si condimente:
1. Shōyu este denumirea japoneză a sosului de soia, un condiment esențial in servirea sushi-ului.
2. Wasabi este o pastă picantă de culoare verde, cu gust asemănător hreanului.
3. Gari este denumirea japoneza pentru radacină de ghimbir murată. Se servește cu sushi cu scopul de a ajuta digestia și pentru a curăța papilele gustative in procesul degustării diverselor tipuri de sushi.
4.o-cha, În limba japoneză, o-cha inseamnă „ceai verde". Este nelipsit în restaurantele japoneze care servesc sushi.

Incerca sa maninci, mie imi plac foarte mult