| georggyy a întrebat:

Din punctul tau de vedere, cum privesti razbunarea : arma prostului sau dulce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razbunarea e folosita in diferite situatii si sunt cateva reguli de care trebuie sa ti cont
-nu poti sa te razbuni pe cineva mai prost ca tine
-nu te razbuni cand esti nervos
-planul adoptat pentru razbunare nu trebuie sa deranjeze pe cei din jur.
Iar ce au postat userii mai sus sunt idei fixe implementate de televiziuni, carti, presa, replicile sefilor...nu poti sa stai cu mainile in san cand esti calcat in picioare si sa nu crezi ca va veni cineva sa-ti dea dreptate.

22 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Razbunarea este folosita in opinia mea de persoanele care chiar nu au pe cineva la suflet. In opinia mea, chiar daca cineva te supara cu ceva nu e bine sa te razbuni. Cel mai bine este sa incerci sa treci peste. Macar sa inveti ceva din fiecare intamplare. Nu faci decat sa confirmi celui care a procedat asa ca a avut dreptate. Sa te razbuni pe cineva nu este deloc o decizie buna. In primul rand tu vei avea remuscari pentru ca iti dai seama ca devii mai rau. Stai si te intrebi cum ai putut sa faci un asemenea gest. Un asemenea gest te poate destabiliza psihic. Razbunarea este arma celui care nu a fost destul de inteligent incat sa procedeze altfel.

| Pho3nix a răspuns:

Depinde de situatie.

| lostcontrol12 a răspuns:

Cateodata este arma prostului, dar in alte dati e foarte dulce, al naibii de dulce.:*

| Shery a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... adica nu e bine nici sa te lasi calcat in picioare, dupa cum a zis si nebundupatine, dar in acelasi timp daca cineva iti face ceva rau si tu te razbuni, apoi acela la randul sau se razbuna pe razbunarea ta, intri intr-un cerc vicios din care cu greu mai iesi cu viata laughing
eu nu iti recomand nici "sa taci si sa inghiti", cum au spus altii... trebuie sa stii sa te opui nedreptatii, dar cel mai recomandat ar fi ca persoanei care ti-a facut ceva rau sa nu ii mai dai ocazia sa iti faca din nou...

| Shery a răspuns:

Razbunarea e arma prostului: prost sa fii sa nu te razbuni laughingrolling on the floor

| tarziu a răspuns:

Arma dulce a prostului, pana nu o folosesti nu ai cum sa stii!

| georggyy explică:

Weirdo, c2rmen, blue23 lorena24, ada123xyz dupa cum vad doar voi ati spus ca razbunarea e dulce, parerea voastralove struck si apreciez ca ati spus sincer, si cum spunea weirdo "nu e bine nici sa te lasi calcat in picioare" poate nu e bine sa te razbuni MEREU, doar in situatii mai complicate.Eu pe prieteni nu ma razbunhee heelove struck ii iert... Dar pe dusmanioh go on curgee razbunarea. De fapt nu dusmani. Am doar o dusmancabig grin

V'am pupat!:X Voua v'am dat folositor:X ceau:*

| gaga_5261 a răspuns:

Razbunarea este intodeauna placerea unui suflet mic, slab si fara vlaga.
Modul cel mai bun de a te razbuna pe cineva este acela de a nu rasplati raul cu raul
Daca vrei sa fii fericit o cplipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata iarta.

| sweety_1169 a răspuns:

Razbunarea e f dulce dar acum depinde de situatie, mie in general imi place sa ma razbun pentru ca imi da o satisfactie aparte...stiu ca nu ar trebui sa procedez asa dar... dc sa platesc doar eu iar cel care face rau sa ramana nepedepsit

| blue23 a răspuns:

"Razbunarea e arma prostului" dar esti mai prost daca nu te razbuniwinkingDe ce sa te lasi calcat in picioare si sa fii chiar tu considerat prost ca nu ai reactionat? Acum mai depinde si de situatie dar cam in majoritatea cazurilor trebuie sa dai replica, parerea meawinking

| wanda a răspuns:

Cred ca dulcebig grinlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razbunarea...arma prostului. Adica la ce ajuta daca te razbuni pe cineva? Eu cred ca nu ajuta la nimic. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imi plac razbunarile. prefer sa fiu eu aia care tace si inghite decat sa ma razbun. timpul le rezolva pe toate, vor urma regrete si pareri de rau, vor incerca sa isi ceara scuze pentru ca au ras sau si-au batut joc. eu nu pierd nimic. doar ei/ele. nu trebuie sa ne razbunam, unde am ajunge daca ne-am razbuna pentru fiecare rau primit pana acum? este bine sa fim indiferenti si sa lasam de la noi uneori, sa nu lasam orice prost/proasta sa se bage unde nu ii fierbe oala. daca altii sunt fericiti dupa ce se razbuna, sa fie sanatosi. eu una nu vad rostul razbunarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o prostie care te duce undeva spre penibil sa te intorci la ceva care a trecut deja numai pentru a face rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar tu "nebun dupa tine "nu esti decit o replica a egoului tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@HARCIOG ai vrut fundita? si de ce ai scris nebun dupa tine despartit? iti era frica sa nu caut replici la adresa mea si sa dau de tinebatting eyelashes nu te cunosc dar daca vrei un prieten pe viata ti l-ai gasit.Nu stiu daca ai vrut sa jignesti dar nu prea ti-a iesit, mai incearca, trebuie sa fi mai destept daca vrei sa ma jignesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte dulce:X:X, dar trebuie sa stii cand sa o apliciwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersi mult pentru aprecierea sinceritatiiwinking :*.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razbunarea arma buna. 0amenii trebuie sa inteleaga ca raul care lau facut nu ramine fara pedeapsa, si sa simta cum a suferit cealalta pers0ana.Numai asa va tine c0nt chind va d0ri sa faca urmat0area data rau cuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine razbunare e cel mai dulce sentiment, ma rog aproape.cel mai dulce sentiment e iubirea...nu ma pot razbuna pe cineva care imi arata iubire...e pur si simplu imposibil

Răspuns utilizator avertizat
| lamborghini a răspuns:

Pana acum am stat de proasta.Nu mai suport! Chiar daca razbunarea nu este buna o sa o testez curand. Sper sa nu fiu mai proasta decat proasta care se razbuna! RAZBUNAREA SE RASPLATESTE CU RAZBUNARE! poate suna diabolic! Doamne iarta-ma!