| Adela0100 a întrebat:

Discuție despre Cernobîl

Nu am văzut serialul, urmează să-l vizionez când mă eliberez puțin, însă la recomandarea unui profesor am citit Cernobîl în Miez de Noapte. Am înțeles că este destul de OK, în sensul că nu sunt multe informații eronate.

Mi-a atras atenția mai degrabă partea în care povestea despre Pripiat și despre oamenii implicați în accident. Partea tehnică nu o stăpânesc, desigur, așa că nu pot zice nimic ce ține de asta.

M-am oprit la povestea lui Leonid Toptunov, inginerul senior de numai 25 de ani. Mi s-a părut foarte interesantă. Era foarte popular și iubit în Pripiat. Așa că am căutat și alte informații, mai ales că sunt destul de multe. Despre Akimov nu prea.

Și am citit că, contrar a ceea ce se spune, Toptunov nu era tocmai foarte priceput. Nu spune nimeni că a fost vina lui, dar o sursă spunea că el fiind prieten foarte bun cu șeful lui, Akimov, a fost și puțin acoperit. Dar superiorii săi nu au fost mulțumiți de el și stagiul lui de pregătire fusese prelungi de vreo 2 ori. De asemenea, am citit că pasiunile lui principale erau alcoolul și femeile. Ce-i drept, mai în toate pozele apare cu berea laughing) sau vodca lângă el.

În Cernobîl în Miez de Noapte autorul s-a referit la el ca la „omul doamnelor".

E doar o discuție, nu trebuie să vă aprindeți. Cred că e un erou care a murit încercând să repare ce s-a întâmplat și toți îi recunosc meritele. De asemenea își petrecea ceva timp dând meditații elevilor de liceu și îi lăsa să folosească o sală de sport amenajată de el în blocul unde locuia. Deci probabil a fost un tip fain.

Credeți însă c a fost pregătit pentru postul pe care de curând îl ocupase?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

De vina pentru tot a fost Diatlov sefu, nu altii, diatlov a facut testul gresit, nu trebuia sa scada puterea reactorului sub 700 megawati, dar el a scazut-o destul de mult sub 700, si de acolo s-a intamplat, Toptunov nu a avut nici o treaba.
Diatlov era o jigodie care se purta urat cu angajatii si avea ambitii tampite, nu a respectat manualul, daca respecta, nu se mai intampla nimic.

DIaltlov nu a fost pregatit pentru postul ala, nu restul, restul au fost.

| J0B0MAT a răspuns:

Mulți nu aveau experiență, nu erau bine pregătiți și cred că au încercat să repare ceva și au regretat ce s-a întâmplat. Însă alții, în special cei sus pus, și-au văzut doar propriul interes cu costul a sute de mii de vieți.Cu siguranță și astăzi ni se ascund multe lucruri de către cei de la putere, dar să sperăm că nu vor mai produce asemenea tragedii.

Îți recomand să vezi serialul, e poate cel mai bun serial pe care l-am văzut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, nici eu nu am vazut inca serialul ci doar am citit cateva chestii despre dezastrul in sine, nu despre inginerii de acolo si alti oameni implicati.
Despre Anatoli Dyatlov am citit cateva chestii, cum ca i-a murit fiul intr-un accident maritim provocat indirect de el, ca a inghitit o doza mare de radiatii in acel accident dar a scapat nevatamat. Am mai citit ca era un om dur, aspru, si dictatorial dupa cum reiese si din acest documentar: https://youtu.be/f1Y25K4yZsw

Leonid Toptunov arata destul de bine, de aici si succesul la femei.
Despre el nu am citit informatii personale dar dupa pozele vazute pe Google pot afirma ca tipul era destul de atragator, mai ales cu figura aceea de babyface.

| Adela0100 explică (pentru anonim_4396):

Da, ce-i drept avea o față frumușică. Și era foarte important pentru el sa il placa femeile.(Asa zicea prietenul lui in carte)