| anonim_4396 a întrebat:

Doamne! nu-mi vine sa cred.am citit pe net ca inscrierea in a doua sesiune de bac se face pe 25-26 iulie iar acum am citit ca a fost pe 15-20.azi e 22.mai este vreo sansa sa ma inscriu? de ce se fac inscrierile inainte de corogenta? ajutoooor!

1 răspuns:
| AndreeaIonela a răspuns:

Candidatii se pot inscrie pana pe 19 iulie, potrivit site-ului MInisterului Educatiei.

Pe 19 si 20 august va avea loc evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in limba romana. Intre 19 si 21 august va avea loc evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in limba materna.

Urmeaza evaluarea competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie
internationala, pe 20 si 21 august.

Proba competentelor digitale va avea loc pe 22 si 23 august.

Pe 26 august va fi loc prima proba scrisa, cea la Limba si literatura romana. Va urma Limba si literatura materna pe 27 august, iar pe 28 august proba obligatorie a profilului.
In ziua de 30 august absolventii clasei a XII-a vor sustine proba la alegere a profilului si specializarii.

Pe 2 septembrie vor fi afisate rezultatele si in aceeasi zi se vor depune contestatiile.

Afisarea rezultatelor finale va avea loc pe 5 septembrie.
Scuza-ma dar se vede cat de interesat/a ai fost. in cazurile de genu nu te bazezi pe ce zice mamaia bunica catelul sau purcelul. te interesezi direct la licee. acum nu ramane decat sa promovezi in toamna la corigenta si sa te inscrii din nou la bac la anul"