| Mollie a întrebat:

Daca am ramas corigent in clasa a 12-a si dau corigentele in august, iar inscrierea pentru a doua sesiune e de pe 13 pe 17 iulie, ma pot inscrie la a doua sesiune?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Perioada 13-17 iulie este valabila pentru inscrierea celor care nu au promovat in prima sesiune. Cum corigentele pentru clasele terminale de liceu se dau in 4-5 august 2015, cei care promoveaza se pot inscrie pentru a doua sesiune, in data de 7 august. Vezi confirmarea in cuprinsul documentului din link :http://www.isj.dj.edu.ro/down/note/Nota%20ISJ%20288%20din%2018.05.2015.pdf

| Mollie explică (pentru alessia5158):

Si cum sa ma inscriu pe 7 august, daca inscrierile sunt de pe 13 pana pe 17 iulie, ma mai primesc aia sa ma inscriu?

| alessia5158 a răspuns (pentru Mollie):

Da, te poti inscrie! --- adresa MEN nr. 39728/18.05.2015 ti-am dat-o si eu si userul bursuc001, in cele doua link-uri. Corigentii se pot inscrie numai in data de 7 august iar cei care nu au promovat bacul in sesiunile anterioare, in perioada 13-17 iulie.
Conform calendarului, competentele incep in data de 17 august 2015 --- vezi calendarul pentru sesiunea august-septembrie 2015:http://bacalaureat.edu.ro/2015/docs/CalendarAnexa1.pdf

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te vei înscrie în acea perioadă!

"Elevii din clasele terminale de liceu, care au susţinut şi promovat examenul de corigenta, se pot înscrie pentru examenul de bacalaureat sesiunea de examen august-septembrie 2015, în data de 7 august 2015. " - SURSA = Adresa M.E.N. nr. 39728/18.05.2015 de la linkul :
http://www.isjneamt.ro/fisiere/comunicari/management/Nr._5308_-_2015.pdf

Toate cele bune!

| Mollie explică (pentru bursuc001):

Si competentele cand le dau? ca sunt inainte de 7 august competentele, si fara competente nu intrii in bac.

| bursuc001 a răspuns (pentru Mollie):

Competenţele NU sunt programate "inainte de 7 august"!

La ce Calendar de BAC te-ai uitat tu?

Competenţele le susţi în perioada NORMALĂ :
"17-18 august 2015 Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română - proba A
17-18 august 2015 Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă - proba B
18-19 august 2015 Evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională - proba C
20-21 august 2015 Evaluarea competenţelor digitale - proba D" - SURSA = Calendarul ( "oficial" ) de BAC!

Vezi "Calendarul" de la linkul OFICIAL :
http://subiecte2015.edu.ro/......5_site.pdf
Acel "Calendar" este modificat prin O.M.E.N. nr. 4265/2015 - vezi detalii la linkul :
http://lege5.ro/......ional-2015

O zi frumoasă!

| alexs99 a răspuns:

Da, te poti inscrie la a doua sesiune, deoarece corigentele se vor da inainte de a doua sesiune.
O zi buna.