| anonim_4396 a întrebat:

Doar mie mi-e dor de trecut, gen anii 2010-2014? Parca viata avea alt farmec atunci

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi e dor doar de momentele frumoase de atunci. De cele urate si predominante, nu big grin

| Mosotti a răspuns:

Ti-e dor ca viata ta e mai naspa acum si era mai buna atunci, nu ca are sau nu mai mult farmec viata la general in 2014 si nu acum.

| Mayhem666 a răspuns:

2010 e cand am inceput licel si 2014 e cand am terminat liceul si am inceput facultatea, deci nu, nu imi e dor de ele.
Imi e dor de cand stateam acasa din cauza pandemiei. Aaaah, ce vremuri frumoase. Daca as putea, as sta in casa pentru tot restul vietii. Nu servici, nu interactiune cu alti oameni, doar leneveala si somn. Ce frumos ar fi, sa poti sa faci tot ce vrei fara sa ai vreo grija pe lume.

| MarianWLF a răspuns (pentru Mayhem666):

De acord, tare fain a fost acasa fara munca in pandemie, dormitul pana tarziu dimineata, precum si statul noaptea la pc fara nici o grija ca trebuie sa ma trezesc sa merg undeva a 2 a zi, a fost odihna multa si relaxare, chiar ca ce vremuri.

| oglindasultanului a răspuns:

Pe vremea aia abia apareau site-urile de socializare, oamenii nu erau atat de inecati in internetul asta.

| mastadont a răspuns:

De fapt îți e dor de copilărie, de anii în care nu aveai atâtea griji și doar te jucai. De copilărie tuturor ne e dor.

| Mosotti a răspuns (pentru mastadont):

Eu nu am inteles ce tot muriti voi dupa copilarie, ce era asa minunat nu stiu.

Dezavantaje in copilarie:

1 - Esti la mana parintilor, trebuie sa faci aia, aia aia ce vor ei, daca vrei sa iei ceva trebuie sa vrea ei.
2 - Ai de invatat in prostie, teme, invatat, frica ca te asculta la aia la ailalta.

Avantaje la maturitate:

Faci ce vrei, nu mai esti la mana nimanui, muncesti, sti ce faci acolo, nu mai e nevoie sa inveti la atatea materii, nu te mai asculta nimeni, vi acasa de la munca, faci ce vrei, ca daca aduni orele cele 6-7 de scoala plus cele de teme de acasa si invatat, sare de 8 ore clar.
Nu ai nici o grija, daca stii sa faci ceva, iti muncesti ce ai de munca, iti iei banii si traiesti okey.

Eu invers, nu mai vreau niciodata sa ma intorc in copilarie, sunt satul de teme, invatat in prostie, si sa ma rog de parinti sa-mi ia aia sau ailalta.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Aproape fiecărei persoane îi este dor de o perioadă din trecut. În cele mai multe cazuri, aceasta e copilăria. Și e firesc să simți așa ceva. Nostalgia este un sentiment puternic, mai ales când intri în contact cu obiecte/amintiri din trecut.
Eu cred că, uneori, e bine să luăm o pauză de la zilele contemporane și să ne gândim la vremurile bune din trecut. Sau, eventual, să privești poze din trecut sau să interacționezi cu obiecte din trecut. Nu contează, un refugiu în trecut e singura parte importantă. La un moment dat, îți poate fi de folos.
De reținut e că nu trebuie să rămânem ancorați în trecut. Ce a fost a fost. Însă ce ne rezervă viitorul... ei bine, pe asta trebuie să ne concentrăm.