| Elly213 a întrebat:

Doar mie mi se pare ca tara geme de oameni destepti si cu potential dar prea lenesi sa incerce sa schimbe ceva?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Are grijă societatea să nu scoată capul afară!
Pa, pa.

| Woodenpints91 a răspuns:

Nu, nu prea leneşi. Prea fricoşi. Le este frică să facă o revoluţie de teamă să nu o ducă şi mai rău ca înainte. De asta se tot umilesc cu mini-revoluţiile lor de la -20j de grade, când se adună 10 pensionari în faţa primăriei înarmati cu vuvuzele, să-şi strige prin portavoce neajunsurile.

| Charis a răspuns:

Avem multi oameni cu potential dar nu putem spune ca tara geme de acei oameni. Sunt multi alti care fac aceasta tara a noastra de tot rasu si sunt foare putini cu care sa te poti lauda cand il vezi pe o revista sau intr-un film 'uite ma asta este roman'. :X

| M25M a răspuns:

Tara geme de melteni care au tupeu nesimtit si fac ce vor, tara e plina de specimene care devin sau vor sa devina vedete peste noapte, majoritatea reusesc la tampenii se promoveaza la televizor, iar cei care chiar au o capacitate sunt prea nesiguri de sine si prea ostracizati de societate.

| Elly213 explică (pentru M25M):

Asta e partea a 2a!laughing
Dar ai dreptate.m-am saturat de specimene gen Tonciu, Buruiana..etc.
Dar totusi avem si noi oamenii nostri cu potential.

| M25M a răspuns (pentru Elly213):

Asta este problema ca acel potential nu se "exploateaza", pentru ca cererea este balacalirea pe toate posturile, scenariile pline de dramatism de 2 lei, seriile de asa zise reality show uri unde se foloseste pornografia pentru a atrage audienta. De ce nu se fac cunoscuti acei oameni destepti pentru ca sunt mai presus de astfel de mijloace de ati face publicitate.
Sa nu luam in considerare si partea de vina pe care o poarta politicul, caci ar fi de spus si pe aci cate ceva.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Din nefericire, structura legislativa proasta si coruptia de la,, varf,, nu permit afisarea adevaratilor oameni care ar putea face ceva constructiv.Si nimeni nu prea e dispus sa investeasca in folosul unor hoti.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimow a răspuns:

Daca vorbim de marea majoritate ti se pare crede-ma, Romania e o tara cu o mare majoritate inculta si proasta...totusi sunt si romani destepti dar cam greu sa fii apreciat in tara asta cand apreciata este prostia.