| marinica a întrebat:

Dragi prieteni de pretutindeni, sunt intr-o situatie tare neplacuta si va rog din suflet sa ma ajutati; sunt sef echipaj maritim si din Noiembrie 2010 nu am mai gasit sa plec in nici un voiaj, sunt inscris la peste 40 de agentii de crewing dar primesc doar promisiuni, acestea nu tin loc de datorii, care au inceput sa se adune; va rog mult poate cunoasteti agentii de crewing, ma puteti ajuta? mii de multumiri

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

O să văd ce pot să fac.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Nu mi-o lua in nume de rau, dar poate ca e cazul sa incerci sa gasesti si altceva, fara legatura cu ce ai facut inainte.
Cu atat mai bine daca o sa gasesti mai tarziu un loc de munca in domeniul in care ai lucrat si poate ca iti place, dar intre timp ar trebui sa iei in calcul si alte variante (daca nu ai facut-o deja).

| petruclaudiu78 a răspuns:

Te cred, cum sa nu te cred? Situatia nu e deloc roz acum in Romania (si nu numai acolo). Eu am plecat din tara de vreun an si ceva, dar nu pot spune ca aici unde sunt e mare diferenta, chiar daca e, chipurile, una din primele tari din Europa, din punct de vedere economic. Aceleasi probleme, oameni ingrijorati pentru ziua de maine, vesnice discutii privind lipsa locurilor de munca.
Important e ca (inca) mai exista speranta (chiar daca previziunile nu sunt deloc optimiste). Nici nu stii de unde apare ceva. Eu iti doresc mult noroc (e si acesta important in astfel de momente).

| marinica explică:

Multumesc pentru sfat,dar poate nu ma crezi,amincercat si in zugravit,montat gresie,faianta,cimentiut,gletuit,etc. lucruri pe care le fac de multi ani in timpul liber,dar nimic anul acesta,nu stiu ce se intimpla,nu mai face nimeni nimic, sau nu are lumea bani? multumesc din nou, o seara buna