| Zenithf a întrebat:

Dragi tovarasi si prieteni.
Nu mai folositi cuvantul (de altfel inexistent in limba romana) "doctora". Persoana de sex feminin care practica aceasta meserie este "doctorita" sau "doamna doctor".
Va multumesc pentru atentie.
Bine?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-i bine. Corect ar fi "doamna ministru". Cu timpul s-au introdus formele feminine ale meseriilor. Azi parerile sunt impartite. Uite un articol: http://www.romlit.ro/ministr_ministreas_ministroaic.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Corect era sa-mi multumesti pentru raspuns. Lipsa de educatie te face sa nu stii asta. Nu te chinui sa-mi raspunzi pentru ca ti-am dat ignore. Vreau sa nu mai raspund idiotilor.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Doctorita sau doamna doctor.doctora folosesc incultii

| Zenithf explică (pentru AnnaSpiritualRavishment):

Cam asa ma gandeam si eu, merci.

| corbulalbrosu a răspuns:

Persoana femenina care practica aceasta meserie se numeste doamna MEDIC. Doctor este un titlu academic într-un domeniu specific, conferit candidatului, numit doctorand, care a susținut cu succes teza de doctorat și a obținut diploma de doctor. Deci devii doamna MEDIC doctor in medicina, sau D-ul/a INGINER, PROFESOR doctor in domeniul stiintific cutare. Un medic care nu-si sustine o teza de doctorat va ramane toata viata MEDIC fara a deveni si DOCTOR. Sper ca ti-am fost de folos.

| Zenithf explică (pentru corbulalbrosu):

Asa-i, eu sunt inginer, colega mea este tot inginer, nu-i inginera sau inginerita, acum la invatator merge invatatoare, la profesor merge si profesoara, dar la medic nu merge nicicum medica sau medicuta nici la doctor nu merge doctora.
Eu nu m-am legat de faptul ca doctor implica faptul ca respectivul/a sa fi facut doctoratul, ci doar la faptul ca termenii doctora sau ministra sau altele sunt incorecte in limba Romana.

| corbulalbrosu a răspuns:

Expresia D-na doctor sau D-ul doctor il folosesc prostii si incultii. Eu am specificat ca este incorecta folosirea denumirii de doamna/domnul doctor deoarece doctor nu este o meserie cum ar fi inginer/a, profes/or/oara, politist/a, vanzato/r/are, etc. A fi doctor este un titlu academic obtinut intr-un domeniu stiintific sau intr-un domeniu profesional. Cum ar fi : D-na/ul medic cardiolog doctor in medicina X-ulescu, sau D-ul/na academician doctor in psihologie, D-/na/ul inginer doctor in tehnologia... s.a.m.d.

| TheBlackAng3l a răspuns:

Exact: chiar si reclama pe cladiri arata clar Doctor Ioana, doctor laura, nu conteaza ca e femeie si cel mai bine Doamna Doctor... big grin

| Zenithf explică (pentru TheBlackAng3l):

Pai in prezent se considera meseria la fel ca si hainele, de le poate purta si femeie, si barbat. De aceea, in afara de putine care erau in trecut facute (numai) de femei, toate isi pastreaza genul indiferent de cine le practica: deputat Liliana, doctor Laura, (doctor) chimist (lol) Elena Ceausescu, etc. Doar moasa, femeie de serviciu (dar la asta mi se pare ca s-a schimbat denumirea), profesor/oara...
Cam asa ceva.