| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu este baiat sau fata? dupa modul in care participa la viata noastra (sic ) este de gen feminin sau masculin?

Răspuns Câştigător
lolita
| lolita a răspuns:

Tinand cont de faptul ca nu prea ne ajuta in viata de zi cu zi cred ca este "baiat foarte batran" deoarece nu aude rugile si uita sa ajute oamenii.

18 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Este bisexuallaughing.

nony
| nony a răspuns:

Care Dumnezeu? Batranelul din picturi care te-a modelat din lut?! Atunci este.indiferent.

| psiholoaga a răspuns:

Daca ar fi sa admit ipoteza unui dumnezeu cu gen, as vrea din tot sufletul sa spun "femeie", insa, realitatea e ca daca ar fi femeie, cred ca i-am simti prezenta, ne-ar cocolosi toata ziua, ne-ar ridica din fiecare baltoaca, ar preveni accidente etc. Drept pentru care cred ca ar fi barbat. Un barbat ocupat si independent.

| juniper a răspuns:

Este neutru, El ne-a creat dupa chipul si asemanarea Lui, deci e si barbat si femeie, ca baiat nu cred ca E.

| Gregory a răspuns:

Buna! Alllinna, te rog frumos, daca esti atee nu mai posta intrebari despre Dumnezeu, mai ales din categoria celor care nu isi iau rostul. Cu acesta caterinca ieftina nu iti dai seama de cat de mult pacatuiesti! Dumnezeu sa te ierte! Eu zic ca fiecare ar trebui sa fie un exemplu pentru acest site, si sa posteze intrebari relevante, inteligente si nu ilogice. Civilizat vorbind, daca iti doresti cu adevarat raspunsul la aceasta intrebare il poti gasi in Sfanta Scriptura si in alte carti pur-ortodoxe, ducandu-te la Sfanta Biserica, etc... si pur si simplu prin natura ta ca om ai in tine acest raspuns, de cand te-ai nascut, dar probabil refuzi sa-l accepti. Analizeaza bine situatia, gandeste-te la ceea ce ai de facut, pana nu va fi prea tarziu. Eu unul nu inteleg oamenii care isi vor raul singuri si il accepta... pur si simplu nu concep... Dumnezeu sa te ajute, cu voia Lui!
In speranta ca am putut fi de folos, cu placere si deferenta,
un umil pacatos.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NIHIL SINE DEO - NIMIC FARA DUMNEZEU!

Slavit, Cinstit, Cantat, Preamarit si Recunoscut sa fie Domnul Dumnezeu cel in 3 Ipostasuri: Tatal, Fiul si Sfantul Duh!
"Pentru credinciosi nicio dovada nu este necesara"
"Pentru necrediciosi nicio dovada nu este posibila"
Stuart Chase
_____________________________________________________________________________________________

| Aurelia a răspuns:

Nu este nici baiat, si nici fata, deoarece nu are trup. Dumnezeu nu este material ca sa poata avea sex.

| mircea a răspuns:

Ai auzit de Tatal Nostru? Invata-l si ne intrebi dupa aceea, da?

| rozalia25 a răspuns:

Si una si alta, le are pe amandoua, e si mama si tata in acelasi timp. Cat despre sexualitate... este asexuat.

| crizantema a răspuns:

Alllinna...parca erai atee...vad ca ti sa ne surprinzi zi de zi...

| Cretzule a răspuns:

Barbat lol

| iryna_4737 a răspuns:

Ce intrebare stupida! citeste in biblie si totul va fi LOGIC.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hermafrodit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cineva, voia sa stie ce sex au ingerii. Cat despre Dumnezeu, nici nu cred ca are importanta ce e, oricum nimeni nu ajunge la el sa vada.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este alb sau negru? e tanar sau batran? e bun sau rau? il vei percepe pe Dumnezeu asa cum vrei daca il vei cauta.il vei cunoaste atat cat ti se va permite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-a cautat cineva? Alinutzzzzzza, nu era mai simplu sa-mi fi trimis o ruga..., scuze, un mesaj privat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@crizantema daca am pus intrebarea la modul asta inseamna ca sigur nu sunt crestina.

| beorange a răspuns:

De-acord cu mariutsa, nu are sex pentru ca este duh

| Tzitzi a răspuns:

Este de gen masculin