| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu este masculin ori feminin?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Un Dumnezeu, Doi Dumnezeu. Este masculin.

| Inferno a răspuns:

Dumnezei

| Dandanache a răspuns:

Raspunsuri de copii... danay are dreptate.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu este sursa energiei dinamice, este spirit si nu are sex, doar oamenii au fost creati asa pentru a procrea.Ioan4:24

| Miauti a răspuns (pentru danay72):

Hmmm si ingeri care s-au cuplat cu oamenii si au creat ''uriasii'', au sex? Si din cate stiu scria prin biblie ca omul e luat dupa chipul si asemanarea SA.

Si de unde stim ca in spatele LUI poate exista si un o EA?

| Dandanache a răspuns (pentru Miauti):

Chipul si asemanarea nu poate fi una fizica. Dummnezeu este o entitate metafizica, ti-l imaginezi cu organe genitale?

| danay72 a răspuns (pentru Miauti):

Evrei1:7,Iuda6 scot in evidenta ca ingerii sunt spirite si s-au materializat pentru a fi cu fiicele oamenilor, nu erau barbati cu care pur si simplu au avut relatii acele femei.Cat despre chipul si asemanarea sa, se refera la personalitatea lui Dumnezeu la calitatile sale, pentru ca Dumnezeu nu e ca si oamenii.Isaia40:26

| Miauti a răspuns (pentru danay72):

Inseamna ca Dumnezeu poate sa arate cu coarne, coada si tentacule... si cu 1993457 de ochi? iar din gura ii curg mucii?

| Miauti a răspuns (pentru Dandanache):

Da!

| KristalPop a răspuns:

Masculin.

| lolium a răspuns:

Daca ar fi femeie probabil ar chema-o dumnezealaughing

| andreisirghi27as a răspuns:

Dumnezeu e spirit. Dumnezeu la facut pe Adam de sex masculin si pentru ca sa nu se plictiseasca a facut-o pe eva care e de sex feminin.si nu stiu ce rost are intrebarea asta.sa duci tu o viata placuta lui Dumnezeu si cand ajungi in rai sa-L vezi sau sa-L intrebi.

| Nyck21 a răspuns:

Masculin. Da nu o fi femeie...rolling on the floor