| chiftelutacrocanta a întrebat:

Dumnezeu ii iarta pe cei care au furat bani de la o persoana dar nu i-a inapoiat acelei persoane banii inapoi?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

O căință cu adevărat sinceră presupune a înapoia lucrurile luate.

| WaterDrop a răspuns:

Daaaaaa Chifte, dar doar pe cei care poarta in buzunar un saculet cu nisip, ca sa si`l puna in cap dupa ce au comis aceasta fapta josnica.Doua, trei causuri de nisip in par si ai scapat de toate pacatele.

| HazelEyes77 a răspuns:

Dumnezeu iarta infinit de mult si e plin de iubire pentru copiii lui care sunt predispusi la multe greseli si fapte reprobabile ...toti facem greseli mai mici sau mai mari in viata asta si ajungem de multe ori sa le regretam enorm...Ideea e ca nu trebuie sa persistam in a face acelasi lucru rau de multe ori sa ne caim sa cerem iertatea divina. Sa incercam sa ne iertam pe noi insine, sa ne linistim constiinta si sa incercam daca e posibil sa reparam intr o oarecare masura raul savarsit. Daca nu e posibil sa incercam sa compensam raul facut cu fapte bune savarsite din inima pentru semenii nostri de a lungul vietii noastre.

| 393Dan a răspuns:

Unii isi d-au seama de prostiile care l-eau facut pe parcursul vietii prea tarziu ca sa poata innapoia ceva. Adica daca au posibilitatea sa intoarca lucrurile, cred ca-i numaidecat, insa daca nu, deja faptul ca iti realizezi greselile, regretul si vointa de a schimba ceva, plus prin actiunile lor binevoitoare catre altii din jurul lor, cred ca asta te curata de pacate si dusmanie.

| galaxygirl13 a răspuns:

Prin spovedanie, daca marturisesti, da.