| Constantin_Angela_1957 a întrebat:

Dupa 7 ani de la moartea tatalui meu ne trezim, ca niste mari destepti intre ghilimele, ca vrem sa facem succesiunea. Cum se procedeaza si ce consecinte avem de platit. Specific ca suntem 2 copii cu mama in viata, vaduva. Va multumesc

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Http://www.avocatnet.ro/......se/inteleg html#axzz2tzxG2dtz cu asta te-am rezolvat asa nu imi obosesc degetele la scris :))

| alessia5158 a răspuns:

In cazul in care exista buna intelegere intre mostenitori, deschideti succesiunea la un birou notarial competent teritorial ( cel de la ultimul domiciliu al defunctului). Vezi actele necesare :http://notariat-tineretului.net/succesiune/acte-necesare-succesiune

Cat despre costurile succesiunii, pe langa onorariul notarului veti plati un impozit de 1% din valoarea bunurilor mostenite pentru motivul ca au trecut mai mult de 2 ani de la data decesului. Daca v-ati fi "trezit" inainte de implinirea termenului de 2 ani de la data decesului, acel impozit de 1% nu trebuia platit!