| anonim_4396 a întrebat:

După câte pagini vă dați seama dacă o carte vă place sau nu?

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Primele 20.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Glumești?
Ai răbdare să citești până la pagina 20?

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu glumesc, nu e sigur ca cineva ma cunoaste in primele 20 de minute, de aceea ii dau o sansa cartii sa ma convinga pana la pagina 20.Mai ales scriitorii clasici fac o descriere destul de lunga pana intra in subiect.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Nu ai cum să cunoști pe cineva în 20 de minute, dar nici o carte nu poate fi categorisită după doar 20 de pagini.
Ai citit „Neamul Șoimăreștilor"?

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles exista si carti care ma conving deja la primele 5 pagini.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe vremea cand era obligatorie, dar acum nu am timp si rabdare din cauza serviciului sa astept, atit viata trece repede.De romane istorice nu sunt interesata doar de dragoste spiritualitate si sci fi.Am citit destui clasici in tinerete acum nu ma mai atrage decat Dostoievski dintre clasici.

13 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu are fiecare carte un sinopsis? În general, nu se cumpără ceea ce atrage omul? Cred că după 50 de pagini pot spune clar dacă îmi place sau nu, dar trebuie să fie foarte slabă în viziunea mea ca să nu o continui sau dacă mă plictisește, mai mult de 30 de pagini nu citesc.

| Andreeush a răspuns:

Din primele 5 pagini.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Wow! Doar din 5 pagini?
E cel mai tare raspuns happy

| zurick a răspuns:

Depinde de carte.
Dacă îmi place autorul tind să fiu mai darnică cu toleranța, dacă nu 15-20, se poate și mai puțin.

| Dismally a răspuns:

Nu stiu daca o sa-mi placa sau nu o carte de la inceput dar imi pot da seama daca stilul in care e scrisa imi place sau nu dupa primele pagini. Si daca nu reuseste sa-mi capteze atentia de la inceput cel mai probabil o voi abandona.

| Apokales a răspuns:

Dupa un sfert din numarul total de pagini al cartii, as zice eu.

| CleanHeart a răspuns:

Dupa 2 pagini maxim si daca imi place o citesc intr-o zi intreaga.

| Addaaa14061 a răspuns:

Daca e intresanta din primele 10-15 pagini daca nu ..cand ajung la jumatea carti