| KindKid17 a întrebat:

E adevarat ca simularile is mult mai grele ca bacul?

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Da, mie asa mi s-au parut. Si tin minte ca afirmau colegii si profesorii acelasi lucru. In orice caz, am luat mult mai putin la simulari decat la examenul propriu-zis.

| RainmakerX a răspuns:

Si un chior isi poate da seama ca simularile sunt mai grele.
Simularile sunt facute dupa modelul de examen din 2007, iar bacul este facut dupa modelul nou.

Eu am avut in simularea din clasa a 11-a media 7.
In simularea din clasa a 12-a 8.
La bac am avut 9.6.

Iti dau un exemplu concret. Daca esti la mate-info atunci la simulare poti primi un enunt de genul "Sa se calculeze integrala..." in timp ce la BAC primesti "Sa se demonstreze ca integrala este..." si iti da raspunsul. Iti dai si tu seama ca e mult mai usor sa rezolvi asa. Daca ti-a dat raspunsul atunci ai punctele.

De asemenea, anul trecut a fost foarte usor la romana.
La real tot prostul ar fi trebuit sa stie Luceafarul, iar la uman se asteptau sa pice Blaga in anul centenarului. Naiba, vorbisera despre asta tot anul rolling on the floor

Acum 2 ani nici nu mai vorbesc caci a fost si mai usor...
Acum depinde si ce noroc ai.

Sa iei 9 la bac este foarte usor daca esti istet si nu lucrezi mereu dupa acelasi tipar. Trebuie sa te adaptezi in functie de subiect si de lucrurile pe care le stii.

| KindKid17 explică (pentru RainmakerX):

Peste 8.50 la bac e obiectivul. Am vazut si eu subiectele 2017-2018. Usoare cu spume. Acum sper sa nu se enerveze sa dea ceva greu la bac laughing

| AC4S4 a răspuns:

Nu. Simularile sunt cam la acelasi nivel de dificultate cu examenul de bacalaureat.

| Steregoi a răspuns:

Nu. Simularile sunt de proba in timp ce bacul e real. Daca esti tare, la simulare poti sa iei un 4 si la bac media 10. happy

| Mad1 a răspuns:

Nimic nu este greu daca inveti!