| XDeiutzaX a întrebat:

E adevarat ca taurina =urina de taur? Va rog multe definitii explicate de voi!

Răspuns Câştigător
| madyddd a răspuns:

Taurina este un acid aminoetilsulfonici prezent în secreţia biliară.

citeste si asta...:)
http://www.pharma-business.ro/farmacologie/taurina.html

2 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Cred că presupunerea ta este incorectă, vezi mai jos:

TAURÍNĂ f. 1) la pl. Grup de animale rumegătoare de talie mare, sălbatice sau domestice (reprezentant: taurul); bovină. 2) Animal din acest grup, din it. taurino, fr. taurin

TAURÍNĂ s. f. acid organic obținut prin descompunerea acidului taurocolic, prezent în bilă, în țesutul pulmonar și în mușchi. (< fr., engl. taurine)

TAURÍN, -Ă, taurini, -e, adj. Care aparține taurului (1), privitor la taur, din specia, sau familia taurului. ♦ (Substantivat, f. pl.) Specie de bovine care au ca reprezentant tipic boul; (și la sg.) animal din această specie. [Pr.: ta-u-] – Din it. taurino.