| dropfool a întrebat:

E adevarat mitul ca fetele isi fac o schimbare majora de look cand are loc un eveniment major in viata lor? De exemplu daca o fata isi face parul mai strident la culoare si breton ar fi putut sa se desparta de prietenul ei?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Da, este adevarat.
Asta nu tine numai de aranjarea parului intr-un fel diferit, post iesirea dintr-o relatie, ci de cat de apropiat este obiectul schimbarii, fata de imaginea de sine, unele femei care isi permit financiar asta, isi schimba dupa o relatie terminata prost, inclusiv garderoba sau obiecte importante din casa, pe care le considera aflate intr-o legatura cu relatia pe care au avut-o.
E psihologie si atat, o modalitate de control, o "eliberare" simbolica de sinele care a existat in relatia terminata nefericit, in cazurile grave, cei/cele implicate schimba inclusiv orasul, pentru a pune un "punct" imaginar (dar foarte prezent in sinele lor), si a o lua de la capat.
Daca ai iesit ranit/a dintr-o relatie in care ai investit sentimente...iti schimbi de exemplu, telefonul primit cadou de la fostul partener, obiect care a fost implicat efectiv si afectiv in relatia respectiva, la care ati facut planuri, pe care ai primit primul mesaj cu "te iubesc", etc. Ce naiba e atat de greu de inteles? big grin
Doua aspecte trebuie sa ai in vedere aici:
Si anume ca aceste schimbari le fac cei/cele care au iesit ranite din relatie si vor acel PUNCT.
Altfel, daca despartirea nu a fost declansata/dorita de ele, exista reversul ideii de schimbare, si subiectul ramane ancorat in look-ul pe care l-a avut in relatie, colectionand practic si obiectele acumulate in relatia respectiva, manifestand un comportament aproape afectiv vis-a-vis de ele.
2. E posibil ca fata sa nu fie implicata intr-o relatie, ...si sa-si schimbe look-ul, in speranta de a intra intr-o relatie.
In ce etapa se afla persoana, aici numai tu poti sa iti raspunzi, daca o cunosti pe respectiva.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe bune chiar cred uni asta

| Holiday a răspuns:

Da, doar ca la fel de probabil e sa-i fi fatat pisica. Nu poti trage concluzii clare in situatiile astea.

| J0B0MAT a răspuns:

Da,aşa e.
Dacă nu îşi face şi breton, înseamnă că doar s -au certat.