| anonim_4396 a întrebat:

E bine dacă reneg dorința de a avea "lucruri în comun cu cineva"(prietena,prieten,etc.)? Devine o dorință de ordinul fanteziei pe zi ce trece, mă dezamăgește și epuizează emoțional. Asta am constatat în ultimele zile. În trecut mi-a plăcut experiența, m-a bucurat alături de unele persoane și spre asta am țintit(până când soarta mi-a întors pe dos lucrarea, acele persoane nu au mai interacționat cu mine ani la rând și nici că au apărut altele mai bune în loc). În prezent, nu mai pare ce a fost și-a pierdut din farmec și valoare, mă lasă rece, e străină și inutilă.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa se întâmplă când îți bazezi confortul emoțional pe relația cu alții. Cum ar fi să fie altfel?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Și ce îmi recomandați? Să mă refugiez în munți și să uit de umanitate? Să mă spânzur? Să omor oameni?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia-ți un câine. El te va iubi necondiționat, ceea ce acum tu nu faci cu ceilalți.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu vreau câine, am pisică. Mă lasă rece animalele, eu ziceam de oameni!

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi și oamenii tot animale sunt. Așa că ia pe unul acasă pe post de pisic. Adaugă-mă ca prieten TPU sau trimite o felcitare, să aprofundăm subiectul.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

V-am trimis cerere de prietenie acum câteva zile.