| RAY a întrebat:

E ceva normal sa simti nevoia sa fi apreciat de cei la care ti cu adevarat? cand ei nu te aprecieaza ce sa faci?

Răspuns Câştigător
| FrumusicaSufletista a răspuns:

Da,această este o problemă mai frecventă, de multe ori avem așteptări mari sau în acest caz avem nevoia de o susținere pe care știm ca o merităm, dar din păcate nu o primim.

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu cred ca din moment ce ti cu adevarat la ei, tu ii apreciezi si ai oarecum asteptari de la ei. Adica este oarecum normal. Cu toate ca ar trebui sa vedem dincolo de asta. Cineva mi-a zis ca daca te apropii mai mult de cinte o sa fi dezamagit mai mult.
Am intalnit si eu situatii de acest gen. Dar m-am obisnuit si de aceea nici nu cer mult de la persoane.
Dar tu man? Ca imi aduc aminte ca si tu erai tot cam asa big grin

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Exact asa sunt si eu

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Stiam eu big grin
Si ma gandesc ca, pentru a ajunge la concluzia asta, ai fost si tu dezamagit la randul tau nu?

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Misantropia pătrunde in noi din încredere excesivă și naivă acordată unui om pe care ni-l închipuim absolut sincer, necorupt și leal, pentru a descoperi apoi curînd că este un om corupt și nevrednic de încrederea noastră

https://ro.wikipedia.org/wiki/Mizantropie

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Mda, asa e. Asta e crudul adevar.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Dar nu stiu sunt eu poate sentimental tu crezi ca si parinti trebuie sasi exprime sentimentele fata de tine?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Cu parintii e altfel. Ei deja au asteptari de la copii lor.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Deci ei nu trebuie sasi exprime sentimentele fata de copii lor?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Ba trebuie dar depinde si de ce sentimente. Man... eu cred ca nu ne putem afirma noi prea bine acum... Nu suntem parinti. Doar parintii stiu cum sta treaba big grin

| Doub a răspuns:

Îţi bagi picioarele în figurile lor de oameni şmecheri.

| R0R0 a răspuns:

Toti vrem o apreciere, chiar daca nu recunoastem mereu. Daca nu te apreciaza, nu merita atentia ta.

| Idkidk a răspuns:

Ahh, la mine e cu atenţia. Eu nu zic când cineva nu mă bagă în seamă, sunt timidă.

| DeathOfDreams a răspuns:

Într-adevăr.
Și doare al naibii de tare atunci când nu primim atenția dorită de la persoanele importante pentru noi. Ajungi dezamăgit de tine însuți fiindcă ai atâtea așteptări, dar în adâncul sufletului știi că ele n-ar face niciun efort pentru tine.
Ironia sorții e că, totuși persoanele în cauza continuă să dispună de toată atenția noastră.

Dar într-un final, o să vină o zi în care o să obosești psihic și o să te oprești din a mai avea aștepări, speranțe.
Ar trebui să pleci, fiindcă o persoană care îți provoacă dubii în legătură cu iubirea sau aprecierea față de tine, nu te merită.
Oricum, știu că o să continui să faci asta, e ceva firesc.
Cum am zis, într-o zi o să te saturi totuși să te uiți la o persoană de parcă ar fi totul, iar ei nici măcar nu-i pasă.