| Gusticel a întrebat:

E cineva student la drept pe aici?

Eu nu, slava domnului. happy Nu stiu daca ati vazut stirea, dar pentru cine nu a vazut-o sa o caute acum pe Youtube.
Pe scurt, studentii de la drept sau fost lasati sa dea examenele de acasa. Acum sincer, cand lasi studentii/elevii sa dea un examen de acasa e ca si cum le-ai spune "copiati cat vreti, toata lumea sa copieze!".
Si dupa ce i-au lasat sa dea examenele de acasa cica i-au exmatriculat/vor sa ii exmatriculeze pentru... ghici ce: copiat!
Voua vi se pare corect sa ii exmatriculeze pentru copiat dupa ce efectiv i-au lasat sa copieze?

Haideti totusi sa nu ne mai jignim intre noi si la intrebarea asta, asa ca indiferent care e parerea voastra nu o spune-ti intr-un mod agresiv.
Dar eu asa cred. Dupa ce le-au pus tentatia in fata, ii pedepsesc. Ceva nu e corect aici.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte corect sa ii dea afara. Studenti la drept care se organizează in scopuri infractionale... Out.

| Gusticel explică (pentru suntserios):

Totusi era la mintea cocosului ca o sa se copieze pe rupte in pandemie, la toate scolile/liceele/facultatile din tara.
Oare la ce altceva se asteapta profesorii cand organizeaza aceste examene online? Au si ei o parte de vina. Era logic ca multi o sa fie tentati sa copieze. Copiaza unii si in sala de examen (am vazut cu ochii mei) dar mite de acasa din sufragerie. laughing

| suntserios a răspuns (pentru Gusticel):

Si daca era la mintea cocosului inseamna ca devine legal sa copiezi?

| Gusticel explică (pentru suntserios):

Nu, dar era de asteptat.

De ce folosesti termeni ca "legal" si "scopuri infractionale" pentru niste pusti care trag cu ochiul la niste notite? laughing

| Gusticel explică (pentru suntserios):

Ma rog. Nu ma surpinde situatia. Nimic nu e mai ilegal si infractional in Romania decat niste studenti care copiaza. Poate doar batranelele care vand leustean in piata. De alea imi e cel mai frica.

| suntserios a răspuns (pentru Gusticel):

Studenții la facultate se specializează sa urmeze o meserie licențiată. Copiind la examene inseamna ca fraudezi procesul prin care obtii dreptul sa profesezi intr-un domeniu. De ce sa nu vorbesc de frauda si ilegalitati?

| Wr3nch a răspuns:

E chiar mai mult decat corect. E vina lor ca au fost pampalai si au folosit whatsapp, si altii au fugit cu screenshots la profi.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Nu stiu stirea. Daca ii exmatriculeaza doar pe cei ce au copiat atunci da, la urma urmei stiau la urmarile. Daca e vorba de toti studentii nu.