| Drimmero a întrebat:

E incredibil cum au evoluat lucrurile, ce au de impartit femeile si barbatii? Ba ca unul e superior, ba ca celalalt e inferior. Unde credeti ca se va ajunge? Intr-un 'razboi' al sexelor, aia mai lipsea?

Răspuns Câştigător
| AdelaElena88 a răspuns:

Din păcate, anumite decepții și eșecuri ii fac pe oameni sa aibă o astfel de gândire. Nu știu cata vina au cele care au dat de unul care a aruncat cu sufletul lor de toți pereții ( sau acei bărbați respectuoși și minunați care s au lăsat distruși de o femeie fără scrupule) știu doar ca noi oamenii suntem diferiți. Asta nu înseamnă că dacă ai dat de un gunoi de om, toți oamenii sunt asa.Padure fără uscaturi nu va fi niciodata. Toată problema vine de la modul cum gândesc, și anume se lasă copleșiți/ copleșite de resentimente pe care le expun sub forma de ura. Sunt sigura ca nu e deloc ușor sa treci ca om prin astfel de situații, dar asta nu justifica gândirea toxica pe care o are respectivul/a.

54 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest "război" există dintotdeauna.

| T0T a răspuns:

E o prostie creată de oamenii idioți.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Eu unul nu-i vad scopul, din moment ce pornesti ceva,, trebuie sa aiba scop, sa aiba un final satisfacator,, asta nu duce nicaieri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile impart va.ginul.
Barbatii impart pen.isul.
Se va ajunge la orga.sm.
Da,poti sa zici ca e ca si razboi,ca se lovesc ambele parti.

Mno,ziceam si eu asa.
Nu e nimeni superior, suntem egali,dar DIFERITI, cu roluri DIFERITE.
Nu exista o pozitie obligatorie a femeii, cum nu exista nici o pozitie obligatorie a barbatului.
Difera de la caz la caz.

Daca un barbat se ocupa de afaceri,femeia poate fii casnica,nu are nevoie de job,daca are si un copil,iar banii nu sunt o problema,daca sotul isi permite si o bucatareasa,singura chestie ce o are de facut e sa isi satisfaca barbatul si sa aiba grija de copil.

Daca ambii lucreaza,au unu copil,trebuie amandoi sa imparta sarcinile : curatenia,macarea,spalatul hainelor,vaselor,etc.
Sa se caute si sa se gaseasca un anumit echilibru, nu sa fie gen, femeia spala, face mancare, curat, etc si barbatul bea bere si si-o freaca nitel la tv.

Sunt multe cazuri si difera de la caz la caz rolul fiecaruia.

Daca nu se intelege asta, se ajunge la conflic ( de la mici intepaturi, la certuri serioase cu spume la gura si alte chestii daunatoare ). laughing

| syd a răspuns:

Oricum barbatul este superior, cine incearca sa nege chestia asta se minte pe sine

| Drimmero explică (pentru T0T):

Corect,, pregatit de eliminare?

| Drimmero explică (pentru syd):

Englezoiule,, fii atent ca o iei pe carca acum, pornesti razboiul

| syd a răspuns (pentru Drimmero):

Englezoi?

| Superior a răspuns:

Barbatii sunt inteligenti,puternici,rezistenti, vulnerabili,insistenti,incapatanati.
Femeile sunt slabe,fricoase, dar descurcarete, mai sociabile, convingatoare, au puterea de a manipula 3/5 barbati doar prin aspectul fizic (daca au ce arata).

Cam asta imi aduc aminte ce am vazut pe net. Revenind la intrebarea ta, daca imi aduc aminte, cand eram mic evitam sa vorbesc cu fetele si le spuneam la baietii ca fetele sunt urate si proaste, azi ma uit pe strada dupa ele (mno, au trecut 7 ani de atunci). Chiar si asa ma mir cum de femeile sunt asa fricoase,dar in acelasi timp sustin ca nu renunta indiferent de situatie. La fel cum noi le gasim defecte si ele sunt suficient de capabile sa ne gaseasca noua defecte. Un barbat poate fi considerat porc,idiot,prost,pervers,neresponsabil de catre o femeie,iar un barbat poate considera o femeie ca fiind lenesa,neascultatoare,pe interes (se casatoreste doar pentru bani),ipocrita. Bine inteles,depinde si de felul lor de a fi,de exemplu poate fi un cuplu care se intelege de minune avand multe in comun, o femeie poate nimeri cu un betiv nenorocit, un barbat poate avea ghinionul sa dea peste una care incearca sa-l stoarca de bani si sa-i fure casa (recomand sa nu treci niciodata o femeie pe actele casei pana nu o cunosti foarte bine, poti avea surprize), pot fi pur si simplu 2 porumbei care nu se inteleg. Deci,depinde de caz. Oricum, am auzit si ca o femeie poate imblanzi un barbat, de obicei acesta fiind mai violent, agresiv, dar blandetea femeii il mai calmeaza si ii reduce din agresivitatea cu care s-a nascut.

| Superior a răspuns:

Mai exista si "terminate" (ca altfel nu stiu cum sa le spun) care se casatoresc cu un mos de 80 de ani bogat, il omoara cu otrava si ii fura toata averea chiar daca nu stie 1+1. (dar si mosii aia cam dusi, la 80 de ani am bani, doar de c**va de 20 de ani mai are nevoie).

| Drimmero explică (pentru Superior):

Sunt oameni si oameni,, generalizari peste generalizari, nu ai cum sa zici ca toti sunt la fel si toate sunt la fel.

| ambicio a răspuns:

Ne naștem la fel, modul în care ne dezvoltăm face diferența. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu-i vezi scopul pentru că acum e un echilibru în mediul nostru, oarecum. Dacă te uiți prin statele arabe, n-o să vezi același lucru.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Visează

| Drimmero explică (pentru T0T):

Daca va elimina astia,, rad de tine 1 saptamana de acum incolo, timpul nu e pierdut, poate ajungeti la penalty

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Ăștia joacă foarte bine spre deosebire de voi.

| LoveSleep a răspuns:

Pai avem si motive, nu? E clar că femeia este inferioară bărbatului, nu pricep de ce nu înțeleg si ele.

| Mayhem666 a răspuns:

Dupa mine toti suntem la fel, doar ce este in pantaloni ne diferentiaza, in rest suntem cu totii la fel. Parerea mea. Singurul lucru care ii diferentiaza pe barbati de femei este ca atunci cand inca erau fetusi, au primit un hormon ce i-a transformat in barbati, daca nu primeau acel hormon, se nasteau fete. Nimeni nu e mai superior decat nimeni, toti ne nastem, toti murim, toti avem aceleasi drepturi, si fiecare face ce simte. Societatea e de vina, ca a impus ca barbatii sa fie, sa arate si sa se comporte intr-un fel, iar femeile sa fie, sa arate si sa se comporte altfel, de aici a pornit acel razboi. Daca fiecare era, arata si se comporta cum voia, acel razboi nu mai exista acum, dar deja am intrat prea mult in acest razboi, ca sa ne mai retragem, deja e prea tarziu, doar unii au avut sansa sa iasa din el, si sa nu faca diferente intre femei si barbati, iar eu sunt unul dintre acele persoane. Eu nu fac diferente intre femei si barbati, dupa mine, toti suntem la fel si avem aceleasi drepturi. Dupa mine, nimeni nu e superior, si nimeni nu e inferior, iar asta se cheama egalitarianism. Eu ma consider egalitarian.

| Drimmero explică (pentru T0T):

Hai ca va vad eu cat de viteji sunteti in meciul direct, diavolitelor!

| Drimmero explică (pentru Mayhem666):

Ai dreptate tu, dar nu total!

| RAY a răspuns:

Eu personal nu cred ca femeile iubesc cu adevarat si doar se compromit cu barbati doar din interes atat dovezi sunt destule doar sa le cauti daca doresti ti le prezint
acum cu superioritatea nu consider ca barbati sunt mai buni la ceva fata de femei, nu consider ca barbati sunt mai inteligenti, superiori din contra femeile in multe aspecte sunt mult mai inteligente, o femeie fara sa faca vreun efort fizic face si un milion de euro un barbat face 10 facultati si tot ajunge sa traiasca din rate traiesc, femeile prin sex fac pib ul lumii incredibil da banii acestei planete il face sanii,vaginul,fundul zero inovatie,zero efort mare, zero concentrare,nu ca nu ar fi si femei inteligente ba da sunt si einstein avea creier de femeie,asta cu feminimsul a fost bine a promovat ideea ca si femeile pot si asta ma bucura da si ele pot doar ca unele sau tampit,nu e nici un razboi pentru ca ele duc specia mai departe, daca ele nu fac copii numai va exista nici un razboi ca numai vor exista oamenii, e o prostie sa crezi ca barbati sunt superiori in ceva poate in prostie, credualitate, ca femeile nu sau remarcat a fost din cauza religiei si a misogismului barbatului nu ca ele nu au potential ba au, ele decid viitorul speciei umane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea asta ti-a fost inspirata de conversatia cu vegana nr.1? big grin

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Nu, chiar deloc c,,o,,r,m,,o,, r,, a,, n,, e, doar ca am cautat si eu o intrebare unde sa vad dispute, dar vad ca nu mi-a iesit aici, dar speranta ultima moare, ca si calificarea lui Pool in UCL.

| WaterDrop a răspuns:

Razboi? unde, unde? Meeeh, pregatisem armele dar nu ai cu cine lupta in ziua de azi sad

Ideea asta a pornit de la faptul ca ele sunt platite cu 80 centi pentru fiecare dolar primit de un barbat la locul de munca? big grin Misoginism dom`le sad, cand si ele pot cara o roaba plina cu pietris sau sa cimenteze la 50 metri inaltime.

Nu va exista niciodata un astfel de razboi pentru ca se va termina in pat, trebuie sa ne multumit cu cele din Syria si Korea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Asta e un motiv in plus sa ma faci sa cred ca te-ai inspirat de la doamna respectiva.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Nu m-am apucat de trolling,, doar n-am innebunit tocmai acum.

| Kogaion a răspuns:

Eu personal, consider femeia superioara barbatului. De ce? Femeia poate da viata, barbatul nu. In rest ce poate face un barbat si nu poate face o femeie? Cam nimic.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Si care parte din raspunsul meu face ca sa nu am dreptate totala?

| AdelaElena88 a răspuns:

Sincer, vad și eu din ce în ce mai multa propaganda feminista. Nu zic ca feminismul e o prostie, însă a devenit o batjocura la adresa bărbaților și nu este deloc ok. Eu una cred ca nu va exista niciodată egalitate intre femei și bărbați; spre exemplu femeile au darul de la Dumnezeu de a naște copii, ceva unic, ceva ce nu va știi niciodată un bărbat; Un bărbat este lăsat de la Dumnezeu sa aibă mai multa forță decât o femeie și exemplele pot continua ( bine, aici nu am comparat un slăbănog cu o culturista) Cred ca ai înțeles ce am vrut sa spun.Sunt de acord cu feminismul în tarile din lumea a 3 a, și mai ales în tarile musulmane, unde sa fii un animal e mult mai convenabil decât sa fii o femeie. Egalitatea ar trebui sa se refere la faptul ca avem aceleași drepturi și aceleași oportunități, nu la faptul ca tu ești bărbat, îți lași barba eu femeie de ce sa nu îmi las păr la subraț, sau pe picioare ( și sa îl mai și vopsesc, asa sa îți arat eu cat de tare sunt ) Pe bune, a devenit extrem de penibil. În ziua de azi, sa fim seriosi, și bărbații se epilează/ rad, și un bărbat poate fi abuzat și asa mai departe. Nu înțeleg ura asta dintre femei și bărbați. Da suntem diferiți, și uneori ne înțelegem mai greu ( sau poate deloc )dar serios acum, fiecare are rolul sau. Eu una nu pot sa concep o lume fără bărbați, o lume fără tatăl meu, fratele sau prietenul meu. Nu toți bărbații sunt porci și măgari asa cum nici toate femeile nu sunt c###e și materialiste. Ar trebui sa ne preocupe mai mult cum sa trăim în armonie, in loc sa ne dușmănim și sa ne luptam pentru ce, pana la urma? Cine e mai tare, ca sa vezi. Păcat.

| Clorox a răspuns:

Acest razboi deja exista, nu exista superioritate sau inferioritate intre sexe, totul difera de la individ la individ!