| Samariteanul a întrebat:

E mai bien sa-ti incarci telefonul la 80% sau la 100%? Am vazut ca multi zic ca e mai bine la 80% dar nu inteleg de ce.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Il incarci pana la 100% iar la 20% iar il incarci, astfel bateria se va defecta mai greu in timp

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu conteaza. Important e sa nul lasi incarcat la jumatate

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru orice tip de acumulator, incarcarea perfecta este cea lenta, cu alimentator cu o putere de 10% din capacitatea acumulatorului, incepand de la 0%, pana la 100%. Asa prelungesti viata acumulatorului.
Daca il tii prea mult descarcat, sau prea mult cu incarcatorul atasat (fara sa mai consumi deloc din baterie), o sa te lase mai rapid.

| cristi202 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Inseamna ca e de preferat mufa USB a calculatorului, care incarca mai incet, decat incarcatorul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru cristi202):

Da.
E o incarcare mai sanatoasa.
Producatorii cer de obicei folosirea incarcatorului original, dar mufa USB sigur e mai blanda.
Folosirea incarcatoarelor auto, de exemplu, afecteaza uneori bateriile.

| cristi202 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi, am sa tin cont. Ca eu oricum imi tin dispozitivele la incarcat uneori cu orele, le pun, si mai uit de ele, si n-are nimic daca vor sta la o mufa USB.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Lasa-l de cand e la 11%, 12%... etc... pana la 100%. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinand cont ca in ziua de azi un telefon e uzat moral dupa 2 ani, iar bateria cam in timpul asta se deterioreaza, nu cred ca mai are relevanta.

| Petrovic a răspuns:

Bateria telefonului meu ține mai mult dacă îl încarc cât timp este închis (0%) și se încarcă până la 100%.

Răspuns utilizator avertizat