| anonim_4396 a întrebat:

E o idee buna daca ma apuc de vlog sa filmez cu o camera de 7megapixeli?

Răspuns Câştigător
| SmokeyEye a răspuns:

Daca la momentul de fata ai deja camera respectiva, e ok pentru inceput. Mai importanta e lumina cand filmezi. Cauta pe net tehnici de iluminat, daca nu gasesti am eu multe carti despre audio-video ( pdf) si ti le pot trimite pe mail.

| SmokeyEye a răspuns (pentru SmokeyEye):

Am urmatoarele carti:
Audio video A to Z-manteshwer
Digital compositinf for Film and Video, second edition
Digital arts 2009
essential skills
High definition Cinematography(7 summits)
How to make yout own video or short film
Joe Mcnally- the moment it clicks
Multimedia Image and Video processing
Sound and vision 2009 /2010
Tehnici de compresie a imaginii
VFX society
Comunicarea vizuala
Initiere in aparatura si productia de televiziune
introducere in media
productie tv_ microfoane
Tehnici de lucru in TV etc...
Sunt in mare parte cursuri de la facultate
Cele care au titlul in engleza au si continutul in engleza. Daca ai nevoie de ceva, scrie-mi un mesaj.

5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu are importanță câți megapixeli are camera foto, contează rezoluția cu care filmează.

| XkkOOjs a răspuns:

Claritatea filmarii te intereseaza nu neaparat cati megapixeli are... cu ct are mai multi cu atat ies pozele mai clare si nu neaparat filmarile. De exemplu aparatul meu are 12 mp si filmeaza la maxim 620p, nu HD. Daca te vei apuca calumea de vlog ia-ti un aparat/camera care sa filmeze 720pHD sau 1080pFull HD depinde si de buget.

| TataLeu a răspuns:

7 cam putin macar cu una de 10-12 da cateodata depinde si firma dar macar poti incerca. Succes!

| அℓexล a răspuns:

Da! se vede clar si e foarte bun pentru filmat...asta doar daca n-ai alta camera.
Incearca si tu, eu cred co sa iasa bine