| endery1 a întrebat:

Echinoctiu de primavara stie cineva?

Răspuns Câştigător
| AndyIQ a răspuns:

Perioada echinociului de primavara este cuprinsa intre 21 si 22 Martie.
Bafta!

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

20 martie la ora 7:14'

| a1doru a răspuns:

Ps.la 21 martie ora 01:21',a fost in 2011 rolling on the floor

| darielle a răspuns:

Echinocțiul de primavară este pe 21 martie, unde razele Soarelui cad perpendicular pe Ecuator, iar ziua și noaptea sunt egale pe întreg Pământul.

Mai este încă un echinocțiu de primavară pe 23 septembrie, unde razele Soarelui cad perpendicular pe Ecuator.

Crede-mă ca spun bine, deoarece asta ne-a predat la geografie.
Sper ca te-am putut ajuta!
Numai bine!

| a1doru a răspuns (pentru darielle):

Asa cum ti-am spus si despre solstitiu, datele nu sunt fixe ci difera de la un an la altul.echinochtiul de toamna, este ''echinoctiul de toamna'', nu de primavara.