| pinksweetloverr a întrebat:

Elevii pot merge gratuit cu trenul?

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Elevul da, studentul plătește 50% din prețul biletului.
Locul trebuie sa fie la clasa a II-a. Trebuie neaparat sa aibă la el carnetul de elev cand cumpara biletul și când i se verifica biletul de către controlor pe timpul călătoriei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asigura-te ca ai stampila in carnet, sa nu omiti. Dar cand eram eu elev, a cerut bilet cu "reducere" nu era gratuit. Eu nici macar nu aveam carnet, nu mi-l daduse invatatoarea, poate l-a dat pe la colegi si nu mi l-au dat, s-a dus mama se ruga de ea, si invatatoarea aia cica "vorbeste mama urat ca n-am vrut sa-i arat carnetul eu" mama se ruga frumos de ea, dar aia mereu a avut ceva. Deci aveam o legitimatie, la plecare a putut sa cumpere bilet, dar la intoarcere in celalalt oras nu a vrut sa-i dea, si a zis ca nu avea stampila.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Aici gasesti informatii privind intrebarea ta chiar de la CFR https://www.cfrcalatori.ro/reduceri-pentru-elevi-si-studenti/. Ai informatii privind gratuitatile in functie de categoriile de tren si daca ai abonament sau legitimatie. Vezi in ce situatie te incadrezi tu.