| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa merg zilele acestea din Arad pana in Tg. Mures cu trenul si inapoi. Intrebarea mea este daca biletele sunt gratis, tinand cont ca sunt elev. (Asa am auzit ca elevii au gratuit pana in 2021 and sh¡t)

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Da ar trebui sa fie gratuite, suna la gara sa te lamuresti

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, transportul este gratuit pentru elevii din invatamantul preuniversitar, conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 84
  (1) Elevii din învăţământul preuniversitar acreditat/autorizat beneficiază gratuit de servicii publice de transport local rutier, naval, cu metroul, precum şi feroviar la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a, pe tot parcursul anului calendaristic."

| Adry05 a răspuns:

Offtopic : tg mureș e un oraș oribil, deci n-ai ceva treabă pe acolo nu recomand să-ți pierzi timpul și banii să mergi