| anonim_4396 a întrebat:

Eram azi cu 2 prieteni buni in masina si era sa ii omor pe amandoi, am facut o depasire si era sa il acrosez pe unu la 140km/h, cred ca daca mai intarziam o secunda si nu trageam de volan dreapta eram acum pe masa de operatie toti 3 in cel mai fericit caz. Ma simt foarte vinovat, si acum imi imaginez ce tragedie s-ar fi putut produce. Simt un nod in gat, ma simt foarte norocos pe alta parte. Niciunul nu a mai vorbit pana am ajuns acasa si in oras limita de viteza era de 50 eu mergeam cu 40 iar ambii aveau centurile puse(desi nu era nici o masina in fata noastra, era soseaua goala). Oare s-au suparat pe mine, de speriat s-au speriat, ala din fata sigur. Vor mai vorbi cu mine, lucrurile vor sta la fel ca pana acum. Voi cum ati proceda daca un prieten de al vostru ar comite o asemenea inconstienta. Singura mea vina este ca m-am grabit si am calcato pana la 110, si cand mi-a aparut ala in fata daca franam intram in el, ca era distanta mica si el mergea destul de incet, asa ca am preferat sa il depasesc. Sper sa nu le-oi fi produs vreo trauma pe viata, gen frica de viteza sau altele. Spuneti-mi voi cum v-ati simti in situatia lor.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa iti faci prea mari griji. Bine nu a fost ce ai facut, evident, dar nu trebuie nici sa faci acum din ţânţar armasar (chiar daca a fost ceva mai mult decat un ţânţar). Cred ca singura consecinta a celor intamplate va fi ca ei vor evita acum sa mai mearga cu tine cu masina, ceea ce este de inteles, iar tu trebuie sa accepti. Ar fi bine sa ai o discutie cu ei si sa le arati ca iti pare rau. Conteaza mult. In rest, discuta cu ei orice altceva, nu insista prea mult pe subiectul asta. Cu timpul incidentul va fi uitat. Dar e importanta si siguranta ta, nu numai a lor. Deci fii si tu mai atent pe viitor, pastreaza viteza legala si evita sa te urci la volan cand te simti depresat.

2 răspunsuri:
| DyNo a răspuns:

Pai daca era in fata normal ca purta centura pentru ca centura de siguranta este obligatorie in fata. Adica tu care conduceai nu o purtai? Esti cam inconstient, frate... Pai, daca as fi eu in situatia lor, cred ca m-as speria un pic si nu cred ca as mai urca intr-o masina cu tine la volan.

| 1Mihai1 a răspuns:

Mulţumeşte-I lui Dumnezeu!
Cere-le scuze...