| rebela a întrebat:

Este adevarat ca atunci cand te-ai nascut parinti tai daca nu sunt cununati religios nu primesti mantuire pe lumea cealalta? De la preot am auzit. Dar nu prea inteleg ce inseamna mantuire. Puteti sa imi explicati si mie dau fundita.:*:*:*:*

Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

Sa te mantuiesti inseamna sa ajungi in rai, sa ai viata vesnica in Imparatia lui Dumnezeu, impreuna cu Sfintii. Daca nu te mantuiesti ajungi la chinul vesnic, in iad. Dar mantuirea ta nu depinde doar de ce au facut parintii tai, cel mai important este ce faci tu in viata asta: daca te spovedesti, te impartasesti, tii post, faci fapte bune, ai credinta adevarata... Numai bine! happy

2 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Ce sa zica si popii ca pierd o cununie, tu stii cati bani sunt astia? tu ca o fata desteapta ce te crezi nu te mai gandi la tampenii din astea.

| adynna.adyna a răspuns:

Mantuirea este slobozirea din robia pacatului si a mortii precum si dobandirea vietii celei vesnice, in unire cu Dumnezeu. Mantuirea ne-a fost facuta cu putinta de Dumnezeu prin Intruparea, Jertfa si Invierea Fiulul Sau, Domnul nostru Iisus Hristos, care a venit in lume "pentru noi si pentru a noastra mantuire". Adica, Mantuitorul nostru Iisus Hristos prin lucrarea Sa de mantuire a deschis pentru oameni portile imparatiei cerurilor, care erau incuiate dupa caderea in pacat. El da putinta tuturor care voiesc sa-L urmeze, in Biserica Sa, sa intre in acea Imparatie sau viata vesnica.