| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca exista marginalizare si discriminare pe fata impotriva romanilor in tarile din vest?
Adica sa se ia de tine pe strada sau la locul de munca doar pentru ca esti roman.

Vreau raspunsuri numai de la cei ce au fost sau sunt plecati.
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Presupun că depinde cu cine te întâlnești. Am doi verișori și o mătușă care sunt plecați amândoi în Anglia de ceva vreme, și n-au avut probleme de acest gen.
Desigur, asta nu înseamnă că soarta tuturor emigranților români este sau va fi aceeași. Depinde foarte mult peste ce fel de om dai și cum te comporți.

| tudorvolcano a răspuns:

Pe stradă, nu. Nimeni nu-și dă seama de unde ești mai exact, și nu prea e politicos. Rareori, mai sunt bătrâni în orașe 90-95 ocupate de băștinași, care mai spun așa în șoaptă când treci pe lângă ei: „Du-te înapoi în țara ta."

Dacă vrei în schimb să cauți un loc de muncă (nu mă refer la locurile de muncă construcție sau în menaj, care nu le vrea nimeni din băștinași, și unde ajung de obicei românii să muncească, ci la locuri de muncă unde se plătește decent), atunci vei fi refuzat foarte des pe baza numelui, sau pe baza culorii pielii dacă ești mai închis la culoare (sunt și români mai măslinii, nu doar țigani care să aibă tenul mai închis), atunci vei fi constant refuzat, cu diverse scuze, sau dacă ești acceptat, vei fi ocazional tratat prost de colegi, eventual de angajator, poate vor vrea să te dea afară imediat ce găsesc pe unul de-al lor.
Pe piața imobiliară, ești în dezavantaj față de băștinași la chiriile cu prețuri acceptabile. Dar dacă îți permiți chirii de peste 1200 de euro, și le arăți că ești un om familist, cu o familie pe picioare, copiii la locul lor, nu cred că vei avea probleme.

Răspuns utilizator avertizat