| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca scorpionii au sange albastru? daca da, atunci de ce?
si.de ce daca am fierbe sangele unui scorpion s'ar inrosii?

Răspuns Câştigător
| NICU_2716 a răspuns:

Da,este adevarat, albastrul este de fapt veninul cu care se ajuta atat la anihilarea pradei cat si la digerarea cat mai rapida a hranei, tinand cont ca el nu se hraneste cu sange ci cu tot felul de insecte iar veninul din sangele lui este de fapt un antidot contra otravirii lui, cu toate ca el are o viata scurta, iar prin fierbere la o temperatura mare se distruge veninul din sangele sau la care apare culoarea initiala, dar veninul il poti observa depus pe peretii vasului in care a fiert, cu toate acestea nu sa eliminat otrava din corpul sau. Japonezii stiu mai bine prin ce tratamente il gatesc pentru a putea fi servit