| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca scorpionii au sange albastru? daca da, atunci de ce?
si.de ce daca am fierbe sangele unui scorpion s'ar inrosii? Fundita.

Răspuns Câştigător
| DeeDee_1845 a răspuns:

Nu scorpionii, ci racii au sangele albastru.Motivul este hemocianina (haima=sange, kuanos=cupru), deci ohemoglobina care contine in molecula in loc de un atom de fier, unul de cupru, care-i da culoarea albastra in loc de cea rosie.Nu stiu, daca fierbi sangele unui rac, presupun ca nu se face rosu. Fundita?batting eyelashes