| DestinyDD a întrebat:

Este adevarat proverbul:cine se aseamana se aduna? Credeti in el?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa stii ca are rost gandeste-te ca adolescentii care isi fac de cap daca unul e asa mai multi sunt la fel ca el deci se aseamana si se adun.

| clauss a răspuns:

Da cred in el si la viata mea am vazut destule exemple

| katy a răspuns:

E adevarat ca multe altele, un rocker nu ai sa-l vezi intr-o gasca de manelisti, asta ca exemplu

| Adorable a răspuns:

Da, desigur!
Pentru ca oamenii care au ceva anume in comun " se aduna ", dupa cum spune si proverbul. Cum ar fi : grupurile de femei batrane care stau vara la barfa, grupurile de baieti de cartier de la coltul blocului, grupul de plasticate ale scolii si lista poate continua. Sunt oameni diferiti unii de altii, dar care au multe lucruri in comun si de aceea se imprietenesc.

| Aliutza a răspuns:

Intr`o oarecare masura, e adevarat. Atunci cand ne alegem prietenii, de exemplu. Unui tocilar ii e greu sa se imprieteneasca cu un versat, la fel cum unei fitoase ii e greu sa se imprieteneasca cu o fata subapreciata.
Totusi, in relatiile amoroase, cred in afirmatia "Contrariile se atrag.".
Oricum, pe parcursul vietii, intalnim fel de fel de oameni si legam prietenii mai mult sau mai putin stranse cu acestia. Nu ne-ai spus ce anume te-a facut pe tine sa pui aceasta intrebare. Daca te indoiesti de anturajul tau sau ti se pare ca, desi va intelegeti foarte bine, nu te asemeni cu ei, sa stii ca nu e adevarat. Poate ca nu aveti aceleasi convingeri despre viata, poate ca nu va imbracati la fel si poate aveti note diferite la scoala, dar pentru simplul fapt ca va place sa va petreceti timpul liber in acelasi fel, va asemanati si stati impreuna. Sau poate pentru ca aveti interese comune. Nu ai putea sa te integrezi intr-un grup total diferit de tine.