| razadeluna a întrebat:

Este bine ca nu e voie cu telefoane mobile la scoala? Ce ziceti?

10 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

E aiurea. Telefonul e un mijloc de comunicare esențial. Dacă ești țăran și stai non-stop pe el în ore e cu totul altă poveste.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Absolut NU. Daca totusi scoala pe buna dreptate are obiectii impotriva lor, atunci regulile ar trebui sa se aplice privind in cel mai bun caz soneriilor, adica toate telefoanele sa fie date pe silent/vibratii, si sa nu fie permis in timpul orei manevrarea lor, sau in cel mai rau caz regula sa fie inchiderea lor. Desigur aici mergandu-se pe incredere, celui prins i se va confisca telefonul pana la terminarea orelor si avertizare, eventual dupa mai multe abateri scaderea notei la purtare.

INSA telefonul in zilele noastre este extrem de util - elevului plecat de la scoala i se poate face rau, cade poate undeva, cum anunta? sau ii vine rau si vrea sa cheme un taxi intr-o zona unde nu e statie de taxi.

E deci absurd sa interzici telefonul in sine si sincer vorbind eu daca as fi confruntat cu o astfel de regula as depune plangere la inspectoratul scolar si apoi la politie cu aceste argumente. Si i-as da si in judecata eventual, daca as avea bani de asa ceva.

| Wøodenpints a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Dacă-ț ivine rău și cazi pe undeva, stai tu linistit că nu mai ai de pe ce să suni. Telefonul tău va avea cu siguranță alt proprietar, de cele mai multe ori de culoare tuciurie și o altă manea ca ton de apel.

| William a răspuns:

Vesti proaste, nici pana acum nu aveai voie.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu, un telefon e foarte util, se intampla ceva, pui repede mana si suni

| Bashiix3 a răspuns:

Avem voie cu telefoanele la scoala. happy
Doar ca nu avem voie sa le folosim in timpul orelor. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi pasă.
Eu oricum mi-l iau mereu.
Ce crezi că fac în orele de istorie și biologie? smug

| Danişor a răspuns:

Da este voie, nu mai sa nu sune in timpul orei, Bafta in continuare!

| Ritsuko a răspuns:

NU,nu este bine sa ne interzica telefoanele. Adica na e pauza si lu' x i se face foarte rau,lesina, tu astepti dupa profesor? Pui mana pe telefon, aici vine faza, tu nu il ai ca nu ai voie cu el sau il ai inchis, si pana il deschizi...
Si oricum profesorii daca vad elevii in timpul orei cu telefonul il confisca pur si simplu.Stiu ca se face piramida de telefoane pe catedra.Dar asta e.
Si daca se intampla ceva acasa ce faci? Ca asa te suna vecinu' ''Ba Ionela vezi ca iese fum.''.

| Daron a răspuns:

Ști cum e, niciodată nu se știe. Mai ales dacă sunt copii navetiști trebuie să aibă un telefon pentru doamne ferește. Bineînțeles să nu îl folosească în oră.