| anonim_4396 a întrebat:

Este bine ca si fetele (adolescente) sa poarte capul acoperit daca intra in biserica, sau numai femeile trebuie sa o faca?

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cand intra in biserica fetele sau femeile trebuie sa aiba o tinuta decenta si batic (esarfa) pe cap.

| anna01 a răspuns:

Parul este incarcat de sexualitate de aceea femeile si fetele(mai ales domnisoare adolescente) trebuie sa-si acopere capul in semn de smerenie cand intra in biserica.Am observat ca doar femeile in varsta mai pastreza acest obicei. O tinuta sobra si decenta trebuie avuta in vedere, totusi, daca nu vrei sa-ti pui un batic in cap.

| anca_3211 a răspuns:

Toate femeile sau fetele trebuie sa poarte capul acoperit. Nu conteaza varsta.

| emma_6707 a răspuns:

Dupa ce devii domnisoara[dupa ce iti vine] ar trebui sa iti acoperi capul cand intrii in biserica

| vintagegreen a răspuns:

Numai femeile