| Mirela0876 a întrebat:

De la ce vârsta trebuie sa poarte fetele eșarfa pe cap in biserica?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Fiecare femeie considera daca si cand sa poarte esarfa. Nu le da nimeni afara daca nu o fac. Unii sunt mai stricti cand vine vorba de acoperirea capului (penticostali), altii mai putin stricti (ortodocsi, baptisti).

Din punct de vedere ortodox, esarfa ar trebui purtata de catre femeile casatorite. Insa, cum am spus, nu se uita nimeni urat si nu te da nimeni afara daca nu o porti (in bisericile ortodoxe romane).

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Toti aveti acelasi biblie, scrie din punct de vedere biblic

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De cand devin femei, de la pubertate, ciclu, parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Eu știu că doar fetele ce nu mai sunt virgine trebuie să-și acopere capul, că cică sunt murdare în fața Domnului. Știu, e o mizerie, dar așa zice doxa.

| xerxes1 a răspuns (pentru DeyCj):

Motivul este altul.
Fetele trebuiau sa se protejeze impotriva ingerilor care puteau sa le violeze chiar in biserica.
Se excitau usor cand vedeau carlionti de virgine nemaritate.

10 De aceea, femeia, din pricina îngerilor*, trebuie să** aibă pe cap un semn al stăpânirii ei.

| xerxes1 a răspuns:

Cand le vine cuponul de pensie.

| Steregoi a răspuns:

Cand devin mai sexy. Babele n-ar trebui sa mai poarte batic pentru ca nu mai sunt sexy. happy

| CinevaAnonimă a răspuns:

Daca ne luam dupa Biblie, femeile trebuie sa poarte esarfa dupa ce se casatoresc, ca simbol ca se supun sotilor. Dar fetele incep sa poarte din copilarie pentru a se obisnui, de pe la 10 ani. Pana la casatorie nu este gresit nici cu esarfa si nici fara esarfa. In biserica nu este parada de moda, iar acesta este un alt motiv pentru fete ca sa isi acopere parul.

| Nonehhhjj a răspuns:

Cred ca de la vârsta in care fetele conștientizează de ce anume trebuie sa parte eșarfa pe cap, deci depinde de fiecare.