| goldheart a întrebat:

Dc femeile (de toate varstele) trebuie sa poarte fusta cand intra in biserica? Dar batic?

25 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pentră că Biserica este misogină și femeia ar putea să constituie o ispită pentru bărbați cât timp i se vede pleata, de parcă bărbații se excită când văd păr. Oricum un adevărat bărbat credincios ar trebui să meargă la biserică să se roage și să aibă puterea să nu fie distras, dar ce să-i faci, nu sunt în stare. Iar ca să nu se ducă Gigel acasă să se uite la fime porno trebuie tu să-ți acoperi părul.
Dar nu văd ce ce biserica nu se gândește și la femeie, poate și eu sunt atrasă de pleata preotuli, el de ce nu-și acoperă pleata, vrea să cad eu în păcat?
Iar despre rochie se spunea că femeile trebuie să poarte haine femeiești și bărbații haine bărbătești, dar unii n-au aflat că există și pantaloni pentru fete sau uni-sex.

| Esperança a răspuns:

Pentru ca asa zice Cuvantul lui Dumnezeu si asa este mai placut si mai frumos nu crezi? Si nu este de toate varstele, in general cele casatorite poarta batic! Cele necasatorite poarte care vrea nu le da nimeni in cap!
http://biblia.resursecrestine.ro/1-corinteni/11

| Urzi23 a răspuns:

Potrivit invataturii Sfantului Apostol Pavel, femeia trebuie sa aiba in biserica o atitudine de buna cuviinta, mai intai in ceea ce priveste imbracamintea si apoi in respectarea randuielii ca ea sa taca in timpul serviciului divin
Apoi :
Conform teologiei pauline, Capul femeii este bărbatul, iar Capul bărbatului este Hristos. După acest raționament, femeia trebuie să își acopere capul ca semn al supunerii, nu al unei dominații sau inegalități, ci a slujirii în iubire. De fapt, explicația este și una mult mai praqgmatică. Femeia acoperită este mult mai ferită de a face sminteală cu părul ei frumos, plete etc. în Biserică. Pentru ca oamenii să se roage în Biserică, să fie atenți la slujbă, ei nu trebuie distrași de nimic.
Apoi :
Această tradiție însă nu trebuie să devină talibanism. O femeie care intră în Biserică fără batic nu trebuie respinsă în nici un fel. De abia după ce devine familiară cu Biserica, duhovnicul, cu discreție și blândețe, îi poate recomanda purtarea unui batic sau eșarfă. Este mai importantă rugăciunea decât baticul, sufletul decât trupul, smerenia lăuntrică decât aparențele vestimentare. Dar și acestea din urmă trebuie să nu devină prilej de sminteală sau păcate

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Si eu care m-am dus in jeans si tricou cu AC&DC...

| DrunkenRat a răspuns:

Trebuie... de fapt trebuia. Religiei nu ii place progresul, cred.

| Shinto a răspuns:

Femeia,atunci cand intra in Biserica,trebuie sa aiba in primul rand o tinuta cuviincioasa, in asa fel incat sa nu atraga prea mult atentia asupra ei, si implicit sa-i distraga pe ceilalti de la rugaciune.Inainte,fusta si baticul erau obiecte de vestimentatie lungi si largi,si aveau rolul de a "uniformiza" optic rotunjimile specifice trupului femeiesc.Din momentul in care lipsesti fusta si baticul de cele doua insusiri,acestea, intr-adevar, nu-si mai au rostul.

| IMC90 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care poarta fusta si la intrarea in Bamboo.

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
In felul asta,aducem jertfa Domnului,este o forma de respect,cel putin asa o considera Biserica Romana.
Nu te poti duce cu capul descoperit la biserica,ca si cum te ai duce in orice loc,adia,totusi,este un lacas si trebuie respactat.
Eu nu port fusta neaparat cand ma duc la biserica, dar ceva decent, sigur!
Succes pe mai departe!

| Wehrmacht a răspuns (pentru AIRIUS):

Ce respect ma? Sa le bage DZ mana divina pe sub fusta?

Răspuns utilizator avertizat
| RubikSD a răspuns:

Ca sa-si arate supunerea si umilinta fata de barbati si de Dumnezeu.

| m3m0 a răspuns:

Pai eu nu port, eu port blugi, cine te-a mintit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am merg la biserica si am mers si in blug si fara batic. straight face Daca te referi la varstnici atunci bunica mea nu poarta batic in biserica straight face.In fine credinta nu consta in aspect (sau cum te imbraci)! E adevarat ca sunt femei care se imbraca asa (cred ca stiu de ce) dar mai bine nu zic ca nu vreau sa spun prosti big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca incerc si eu sa te lamuresc cat pot. Sa zicem ca un baiat intra in biserica si fetele mai tinere poarta pantaloni mulati, haine mai decoltate mai provocatoare etc normal ca baiatu se va uita, bun, azi se uita la fata din biserica maine apare le televizor alta care apare tot pe jumate despuiata, la scoala toata fetele la fel haine mulate, decolteuri azi oleaca maine oleaca si la un moment dat se va aduna o tensiune sau frustrare sexuala cum vreti voi s-ai ziceti, si el ajungand acasa da drumu la calcuator baga filme porno se masturbeaza, se racoreste dar de frustrare nu scapa si cu cat se masturbeaza mai mult cu atat creste frustrarea, este un cerc vicios aici, dar daca nu ma crezi uite cat de mult face rau masturbarea:

http://www.trilulilu.ro/izestrea/4cff2a769b6e73

http://saccsiv.wordpress.com/......rnografiei

| ViViAnALaNa a răspuns:

Pai nu trebuie neaparat sa porti batic si fusta. La biserica e adevarat ca trebuie sa mergi cel mai frumos imbracat si unele femei poarta fusta la acest capitol,dar nu e obligatoriu,iar baticul aceeasi poveste,nu e obligatoriu,chestia e ca la batic, femeile il poarta pentru ca ele au voie sa poarte ceva pe cap in biserica, dar multi inteleg ca daca femeie POATE o schimba si o transforma in femeie TREBUIE.

| Emma_2501 a răspuns:

Asa scrie in biblie.straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma_2501):

Mai exact in care Biblie scrie asa ceva ca "trebuie sa purtam fusta si batic la Biserica"? Ai putea sa imi scrii un paragraf. de curiozitate!

| MyObsession a răspuns (pentru Emma_2501):

Şi dacă în biblie scrie să te omori, te omori?
Penibil.

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie atat in Biblia ortodoxa cat si in cea tradusa de Cornilescu!

| Ramypapushik a răspuns:

Nu este neaparat sa porti fusta happy poti purta si pantaloni la biserica happy dar batic trebuie sa poarte doar femeile maritate din cate stiu eu thinking big grin sper ca te-am ajutat kiss pup dl la tine kiss FUNDA?batting eyelashes

| Ramypapushik a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa porti fusta, poti purta orice la biserica doar sa fie decent happy si batic din cate stiu eu trebuie sa poarte doar femeile maritate big grin sper sa te-am ajutat kiss te pup FUNDAbatting eyelashes?

| Esperança a răspuns (pentru Ramypapushik):

5 Femeia să nu poarte îmbrăcăminte bărbătească, şi bărbatul să nu se îmbrace cu haine femeieşti; căci oricine face lucrurile acestea este o urâciune înaintea Domnului Dumnezeului tău.Deuteronomul 22.

| Ramypapushik a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa porti fusta, poti purta orice la biserica doar sa fie decent happy si batic din cate stiu eu trebuie sa poarte doar femeile maritate big grin sper sa te-am ajutat kiss te pup FUNDAbatting eyelashes?

| RarincaDaiana a răspuns:

Mie mi se pare nedreapta aceasta regula.In religie, mereu barbatii sunt cei mai indreptatiti.Ei au voie sa stea cu capul descoperit, ei au voie sa se uite toata ziua dupa fuste, ei au voie sa insele fetele, pe cand toata lumea daca vede o fata ca s-a tinut cu nu stiu cine sau ca a avut relatii cu unul incepe sa o judece.Baietii au voie sa umble aiurea, dar fetele nu! Ce inseamna asta? Atat femeile cat si baietii suntem oameni! Nu ar trebui sa existe diferente!

| TOTO54 a răspuns (pentru RarincaDaiana):

Baieti nu doar ca au voie sa stea cu capul descoperit (E O PORUNCA SA STEA CU CAPUL DESCOPERIT), femeile nu au voie( le fel este o porunca). Dar va impartasesc o descoperire Divina! Pentru ca Sfanta Scriptura nu o intelege oricine.doar cui vrea Dumnezeu sa o descopere! Se stie ca femeile din diferite religii precum (penticostali, baptisti, adventisti, etc) trebuie sa aiba capul acoperit, iar aceste religii au inteles ca trebuie pus un batic GRESITTTT! sa fim seriosi daca spune in Biblie ca trebuie sa aiba capul acoperit atunci pune acolo o carpa sa nu se vada nici un fir...nu doar un amarat de batic, ce poate sa acopere el? nici macar 5%. Altii cum ar fi musulmanii, au inteles mai bine ati vazut cum poarta invelitoare pe tot capul, doar ochi se vadlaughing)).DAR LA FEL GRESITTTTT.Acuma va lamuresc dc! Biblie a fost rastamacita din cauza ca oameni nu au o descoperire divina si se grabesc ei sa dea propriile invataturi...un exemplu in Corinteti spune asa: Orice bărbat care se roagă sau proroceşte cu capul acoperit îşi necinsteşte Capul său.
1Cor 12.10-28; 1Cor 14.1;
5 Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau proroceşte cu capul dezvelit îşi necinsteşte capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă. Daca citesti doar aceste 2 versete tragi concluzia care au tras-o toate religiile, dar daca ai descoperire citesti si mai jos urmatoarele care spun asa : Judecaţi voi singuri: este cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu dezvelită?
14 Nu vă învaţă chiar şi firea că este ruşine pentru un bărbat să poarte părul lung,
15 pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului. ....ATENTIE LA ULTIMA PROPOZITIE ( PARUL I-A FOST DAT CA INVELITOARE) adica exact ce mai sus scrie despre invelitoare ...aici clarifica ce inseamna invelitoarea asta!) Dragi fratii in Hristos este atat de clar ca invelitoare este insasi PARUL.si este pacat sa te tunzi daca esti fata.Parul trebuie lasat sa creasca LUNG! dar pe cand la Barbat este o rusine sa porti par lung! AMin