| anonim_4396 a întrebat:

Este bine daca imi salvez in Google Drive toate pozele cu mine si videoclipurile? Ma bazez numai pe acea aplicatie, pentru ca imi sterg totul de pe telefon. Dar sper ca in viitor sa nu imi dispara nimic de acolo, nu stiu daca sunt in siguranta fisierele mele

1 răspuns:
| Darkmagic a răspuns:

Nimic din ceea ce se afla pe internet NU iti apartine.

Aceasta trebuie sa fie o axioma pentru toti cei care isi inchipuie ca daca au un cont pe Yahoo sau unul pe Google ori unul pe TPU, respectivele conturi si informatiile ori datele stocate pe ele le apartin...
(aici mai citim o data primul rand, pentru intiparirea definitiva in minte a informatiei) big grin

Pentru o stocare eficienta si sigura, iti cumperi un hard extern, un stick de mare capacitate sau folosesti o banala consola de jocuri cu hard mare.
Ideea e ca respectivele date sa fie fizic acasa la tine, pe un suport AL TAU si sub controlul tau, fara sa depinzi de Cloud, Google, Yahoo, Facebook, etc, entitati economice care "maine" se pot inchide, pot da faliment, pot sa fie atacate informatic, sau pur si simplu pot sa foloseasca datele tale stocate la ei in alte scopuri, (vezi scandalul Facebook).