| RAY a întrebat:

Este imoral sa spui ca iti plac persoanele frumoase? de ce unele fete spun ca nu conteaza fizicul? e o rusine sa recunosti ca iti place ce-i frumos?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Fiecare are anumite cerinte de la un potential partener. Lucruri care sa fie si care sa nu fie. Cu cat acceptam realitatea asta, cu atat suntem mai aproape de a trai cu adevarat si de a ne bucura de interactiunile cu ceilalti fara a simti ca facem compromisuri si nu primim mai nimic inapoi.

Acestea depind in buna masura de stima noastra de sine si de simtul realitatii. In functie de asta lasam pe cineva sa se joace cum vrea cu granitele tolerantei noastre sau punem strajeri la granita pe care ii platim atat de bine incat nu pot fi mituiti si avem grija sa nu poata fi santajati.

Fiecare poate alege ce vrea si poate avea propriile criterii in viata. Si e despre el. Si nu are nimic de-a face cu noi.

Si noi suntem liberi sa avem orice pareri vrem despre asta. Si e despre noi si nu are nimic de-a face cu el.

Cred ca am fi ipocriti sa spunem ca fizicul nu conteaza absolut deloc. Trebuie sa fie anumite trasaturi care sa ne placa. Depinde mult si de ce vrei de la o persoana. Daca vrei mai mult distractii e posibil sa nu te intereseze personalitatea celuilalt deloc. Insa daca petreci timp mult cu el, cu siguranta o sa scartaie ceva daca nu are o personalitate potrivita.

Asta cu moralul si cu imoralul e o capcana in care tindem sa cadem mult prea usor.

E moral sa hranesti o persoana care moare de foame? Ai spune ca da? Dar daca dupa ce o hranesti se duce si omoara pe cineva? Poate cineva din familia ta? Mai este moral?

Habar nu avem noi de cate lucruri se intampla dupa o alegere, o actiune a noastra. Simplul fapt ca am luat-o pe alt drum spre servici, ca am intarziat 5 minute sau am ajuns mai repede cu 10 poate schimba atat de multe. Habar nu avem.

Totul este. Pentru ca este. Si atat. Tot ce putem face este sa ne pregatim. Si pentru ce percepem ca bine si pentru ce percepem ca rau. Sa intelgem totodata ca uneori le percepem aiurea. Si ca asa cum vin si trec.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineînțeles că nu-i poți spune unei persoane: Nu te plac că ești urât/urâtă, poate e o persoană bună și are o personalitate care atrage.
Pe o parte, acele fete sunt cu băieți doar din simplul motiv că sunt foarte atrăgători, ceea ce mi se pare greșit (trebuie să le atragă mai mult decât fizicul unei persoane), și sunt fete care se îndrăgostesc de personalitatea unui băiat fără să pună accent pe fizic.
Pe cealaltă parte sunt persoane ca și mine, mie personal nu-mi poate plăcea un băiat dacă nu e simpatic (fizic).
Ca să închei răspunsul, să știi că degeaba un om e frumos, dacă e prost.

| kyliejenner a răspuns:

De ce sa fie imoral? Bineinteles ca imi plac baietii frumosi, si bineinteles ca si lor le plac fetele frumoase. Fizicul e la fel de important ca orice altceva. Trebuie sa existe o balanta si o armonie intre factori

| RAY explică (pentru kyliejenner):

Vad de multe ori ca pare ai jigni pe cineva daca spui ca isi place cei frumos vorbesc serios, asa ofticate se simt unele persoane si mint ca iubesc caracterul, parerea mea fizicul conteaza foarte mult

| FlorinGamingRo a răspuns:

Nu, nu este Imoral acest Lucru Fiecare Persoana are opinia lui personala iar toti suntem diferiti unora le plac numai Frumosul!
Sper ca te-am ajutat. Funda! happy