| Illuminati2016 a întrebat:

Este normal sa cumpar eu frigider in loc sa cumpere parintii? Am 20 de ani si lucru pe salariul minim

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In mod normal parintii, datoritei varstei tale cat si a salariului.

| minrest a răspuns:

Lucrezi pe salariul minim pentru ca de atata ai fost in stare; daca dai bani in casa cam cat se cheltuieste cu tine, ai putea sa ii rogi sa isi cumpere singuri frigider; daca dai mai putin, e cazul sa cumperi macar frigider; daca nu contribui decat foarte putin in casa, si nu vrei sa cumperi un frigider amarat, uita tot ce am spus, caci nu ai indreptare.

| aXy99 a răspuns (pentru minrest):

Frigider amarat? Valoreaza cat tot salariul lui pe o luna, are doar 20 de ani, poate e student, ia-l mai usor, nu inteleg de ce sunteti atat de agresivi in raspunsuri.

| minrest a răspuns (pentru aXy99):

Da, e salariul pe o luna, dar il ia o data; frigiderul e amarat numai fata de costul intretinerii unei persoane adulte pe termen lung; daca era student nici nu ii cereau sa cumpere frigider.

| Ineys a răspuns (pentru aXy99):

Poate e student si facultatea ii e platita de parintii, u know?

| aXy99 a răspuns (pentru Ineys):

Poate e la buget.

| aXy99 a răspuns (pentru minrest):

De unde stii tu ca nu ii cereau?

| minrest a răspuns (pentru aXy99):

Fa-ma sa inteleg ce ai vizualizat, te rog frumos. E student la buget, deci invata bine; lucreaza cu norma intreaga dar la salariul minim; asta inseamna ca sacrifica pregatirea pentru bani; dar banii astia nu ii da in casa, nici la facultate; parintii ii cer sa cumpere un frigider. Daca erau asa de egoisti, ii cereau bani lunar; daca era la facultate la buget si nu dadea bani in casa, nu mai avea nevoie sa lucreze cu norma intreaga si putea sa citeasca bibliografia obligatorie; daca era la facultate macar, sub orice forma, ori ii cereau sa isi plateasca traiul, ori nu ii cereau nici frigiderul; banuiesc ca vezi deja ca este un scenariu nerealist. Scenariul plauzibil: Nu e prins in nici o forma de invatamant, nu a mers departe cu scoala odata ce are salariu minim (apropo, un student daca vrea sa lucreze ia de la 1600 net in sus), se multumeste cu salariul minim si nu da nimic in casa; iar parintii vazand ca oricum nu face nici un progres, pe banii lor, i-au cerut sa ia macar un frigider. Si eu lucram la varsta lui, dadeam banii in casa. Nu zic, asa era obiceiul atunci. Copiilor mei nu le-am cerut. DAR. Copiii meu au invatat, sau invata.

| aXy99 a răspuns (pentru minrest):

"apropo, un student daca vrea sa lucreze ia de la 1600 net in sus"
Ia pe naiba.
Eu sunt la buget si nu pot sa zic ca am invatat atat de mult incat n-as fi avut timp sa muncesc.

| minrest a răspuns (pentru aXy99):

Atata a luat fata mea la cele doua librarii la care a lucrat, succesiv, apoi la Emag, atata luau si colegii ei. Nu ai avut si tu macar 400 pg bibliografie obligatorie pe zi? Ai lucrat tu opt ore pe zi? Aa, ''AI FI avut''? Da, asa ni se pare de la distanta. Iar munca slab calificata te vlaguieste, nu iti mai lasa energie pentru invatat. Decat sa te ambitionezi aiurea, reciteste enuntul; nu e vorba de un student. Si ce inveti tu ma rog, asa usor? Vezi ca ce e ieftin, are valoare mica.

| Illuminati2016 explică (pentru aXy99):

Nu sunt atudent si l-am luat din proprie initiativa happy

| aXy99 a răspuns (pentru minrest):

Drept.
Degeaba inveti 8 ore pe zi daca o faci in scarba si nu retii nimic.

| minrest a răspuns (pentru aXy99):

Mai pasionanta lectura decat bibliografia obligatorie de la cele doua facultati urmate, nu am intalnit. La facultate ti se dau sa citesti cartile mari, intr-o ordine gandita ca sa poti intelege cat mai bine. Eu stiu ca la Drept e mult de invatat, iar tie iti place dreptul, iti place logica specifica dreptului, istoria dreptului, principiile dreptului - de asta ai dat tocmai la Drept.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde... cu altceva contribui în casă? Îți ajuți părinții cu întreținerea, cu facturile, cu cumpărăturile? Împărțiți cheltuielile?