| anonim_4396 a întrebat:

Putem sa ne dorim ceva ce avem deja sau este o contradictie?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La fel cum te poate atrage in continuare nevasta pe care o ai de 10 ani... Cred ca poate exista dorinta si dupa implinire.
Poate sunt eu mai atipic, dar pretuiesc din ce in ce mai mult ceea ce am, fata de ~necunoscut.

| gemeni6226 a răspuns:

Adica? sa zic ca eu am un iubit si il doresc, e normal sa-mi doresc iubitul, nu? si asta cit mai des cu atit mai bine.Sau sa zicem am ciocolati acasa, e normal sa-mi doresc sa-l maninc din moment ce il am, nu? Sau sa zicem am o pisica si imi doresc inca o pisica? de ce nu daca ai timp sa te joci cu ele si sa le dai de mincare si sa faci curat dupa ele.

| oglindasultanului a răspuns:

Inseamna ca ai doar iluzia, si nu-ti ajunge.

| marin1988 a răspuns:

Cred că e o contradicție. Dacă eu zic „îmi doresc acest pix pe care îl am deja" devine absurd. Bine, posibil să existe oameni care să gândească așa. Dar din punct de vedere logic, nu are sens. Doar dacă îți dorești ceva mai mult decât ai.

| anonim_4396 explică (pentru marin1988):

Daca cineva ar spune "Sunt bine, sanatos si imi doresc sa raman asa." atunci ar insemna ca se contrazice singur?

| Ella66 a răspuns:

Nu. Poti avea tot ce doresti daca ai sentimentul ca ai deja ce vrei si poti sa iti doresti ce ai deja