| lorenicamutu111222 a întrebat:

Este primavara, mama lui Iulian si a Anei este insarcinata.
Tatal copiilor a dus-o la spital unde era gata sa nasca un bebe.
Dupa o ora a nascut un copilas micut dar cu un handicap. Mama nu a vrut sa il ia acasa dar a vrut sa il dea la adoptie. Atunci a intervenit Iulian si Ana care au spus ca orice copil are dreptul la un nume, o cetatenie si o familie. Mama s-a gandit totusi ca era copilul ei si astef a ales sa il ia acasa.
Dreptul la o famile, o cetatenie si un nume este important pentru orice om care se naste. Indatorirea acestui drept este sa isi respecte familia.
Cand a fost timpul sa fie luat cei de acasa au pregatit camera.
Tatal i-a asteptat cu flori la poarta spitalului
Acasa erau asteptati de toata familia unde au sarbatorit un nou membru al familieii.
Cu ajutorul familiei copilul nu a simtit ca are un handicap si a depasit cu bine problemele pe care viata i le-a scos in cale.
Ajuns la maturitate a hotarat si el intemeierea unei familii din care sa nu ipseasca copii, avand exemplu familia lui care au respectat dreptul la viata al fiecarui membru.

Ce ziceti de compunerea mea la civica?

13 răspunsuri:
| Elliana534 a răspuns:

Naspa daca eu as avea un copil cu handicap las da spre adoptie nu las lua acasa. In rest e frumoasa compunerea

| lorenicamutu111222 explică (pentru Elliana534):

Da si eu dar aceasta este o compunere nu este o fapta reala!
Multumesc!

| 123lalala a răspuns (pentru lorenicamutu111222):

Adica ti-ai da propriul copil spre adoptie?

| fadnox a răspuns (pentru Elliana534):

Mda, ca ti s-a si cerut tie parerea

| lorenicamutu111222 explică (pentru 123lalala):

Nu nu mi laș da pentru ca este sange din sangele meu si nu pot sa am incredere in oamenii care il vor lua poate sunt oamenii rai.

| 2ochicaprui a răspuns:

Este foarte buna! Bravo! Insa am o remarca. La partea cu "indatorirea acestui drept" ar trebui sa revizuiesti. Drepturile si obligatiile(indatoririle) sunt chestiuni total opuse, ambele in schimb concura la egalitatea cetatenilor. Ai putea inlocui cu "fundamental acestui drept". Sper sa iei o nota buna sau sper ca ai luat o nota buna! Bafta!hee hee

| lorenicamutu111222 explică (pentru 2ochicaprui):

Nu nu, eu am vrut sa scriu despre ce trebuie sa faca oamenii daca vor sa li se indeplineasca drepturile!
Si m-am astetat mai mult de la aceasta compunere, ea a fost pentru olimpiada si eu nu am trecut dar a trecut o prietena de-a mea care a facut o compunere de 3 centimetri si eu am facut-o de 2 pagini.
Si sunt foarte suparata!

| 2ochicaprui a răspuns (pentru lorenicamutu111222):

Nu ai de ce! Fiecare cu norocul lui. Tu ai muncit pentru tine pana la urma, sa-ti arati ca poti si, in curand, cu vointa si munca, te vei autodepasi. Iar secretul consta nu in cantitate, ci in calitate. Si eu tot pe asta mizam cand eram ca tine si nu ma chinuiam sa scriu mult, ci concentrat. Asa ca fruntea sus si incredere in tine ca poti fi mai bun(a) decat ceilalti. Bafta!

| lorenicamutu111222 explică (pentru 2ochicaprui):

Multumesc, pentru indemnurile tale!

| 2ochicaprui a răspuns (pentru lorenicamutu111222):

Cu mare placere! Sa ai bafta la scoala si sa iei note bune! Noapte buna! happy

| 123lalala a răspuns:

Ii foarte bunaaa nu te lua dupa toti ca nu au dreptate indiferent de orice ar avea copilul tot al lor este! cred ca o sa iei nota mare

| PisicutaMea a răspuns:

Mie una mi se pare frumoasa! Si e corect ceea ce ai spus tu oricine are dreptul la o familie