| fadnox a întrebat:

Este sau nu datoria familiei, apropiatilor, medicilor de a spune bolnavului indiferent de varsta sau de situatia grava in care se afla, din punct de vedere al sanatatii, adevarul, boala de care sufera si sansele pe care le mai are de a trai? pareri

6 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Salut! Da este datoria atat a familiei, apropiatilor si a medicilor sa-i spuna pacientului adevarul despre starea sa de sanatate chiar daca nu e o veste buna.

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă e unu care a ajuns la spital pentru că şi-a injectat ca idiotu' 3 seringi de heroină, ăla chiar nu merită să fie salvat. Un om care vrea să trăiască n-ar face niciodată aşa ceva.

| fadnox explică (pentru Wøodenpints):

Cred ca juramantul lui Hipocarte ii mai tine pe unii in viata, desi daca erau pusi pe fapte mari de ce se pun doctorii in fericirea lor? nu c-ar fi treaba mea...

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
este datoria medicilor care il trateaza sa informeze exact pacientul despre situatia lui.
si chiar cat exact mai are de trait, in cazurile grave.
Nu este datoria familiei.

| DaveMustaine a răspuns:

Da. Unui bolnav, indiferent de varsta sau in ce stadiu al bolii se afla ar trebui sa i se aduca la cunostinta situatia in care se afla. Cu cat persoana in cauza cunoaste mai bine problema pe care o are cu atat va incerca mai mult sa lupte pentru vindecare, mai bine zis sa aleaga viata. Parerea mea este ca acesti bolnavi nu ar trebui sa-si piarda niciodata speranta, pentru ca aceasta, dupa cum se spune, moare ultima. De exemplu, unui copil de 7 ani nu-i poti ascunde ceva atat de grav. La un moment dat va incepe maratonul intrebarilor....Atunci ce-i de facut? In viata ne izbim de lucruri terifiante, dar depinde si de noi cum le asimilam si cum incercam sa le invingem in acelasi timp...

| fadnox explică (pentru DaveMustaine):

`Cu cat persoana in cauza cunoaste mai bine problema pe care o are cu atat va incerca mai mult sa lupte pentru vindecare, mai bine zis sa aleaga viata.`
adevarat, dar cum ramane cu bolnavii carora nu li se spune adevarul, de teama ca il va afecta cumva sau il va face sa sufere? scuza este ca `e mai bine asa` plus o gramada de iluzii cum ca se va face bine desi boala este nevindecabila...