| Ralucaaa289 a întrebat:

Vreau sa stiu daca este cineva care suferă de cardiopatie ischemica, sau care are cunoștiințe.Cat de gravă este aceasta boala? Se poate trai cu ea? Sunt distrusă.Nu vreau încurajari.Pentru cei care cunosc va rog sa răspundeți sincer

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toti oamenii de peste 60-65 de ani sufera de aceasta boala. Daca faci tratament si respecti regimul recomandat de emdic, poti trai fara probleme pana la adanci batranete

| RAY a răspuns:

Din ce am citit eu Raluca se poate trai daca respecti ceea ce spune medicul, sunt multi factori care pot agrava boala sau care pot sa faca un bine boli, dar stresul este un lucru foarte rau pentru inima sa stii

| Violleta2022 a răspuns:

Cardiopatia ischemica nu este o boala grava si nici mortala.
Daca respecti recomandarile mediului, traiesti si 100 de ani cu ea.

| NLS a răspuns:

Stai departe de tigari, tine colesterolul sub control (chiar daca nu ai o greutate ridicata, poti avea colesterol), si vezi cum stai cu tensiunea.
Daca e mare mereu e cazul sa te alarmezi si sa ceri medicului tratament sa o tii sub control.
Daca ai probleme de obezitate sau diabet, acestea 2 agraveaza boala.
Mai ales in cazul diabetului trebuie avut grija.

Se poate muri daca nu ai grija de tine, si nu respecti indicatiile si tratamentul medicului si cele scrise mai sus.

De obicei apare la varstnici, insa nu la toti, cum sustine cineva pe aici.
Niciunul dintre bunicii mei nu a avut probleme cu inima, si 3 dintre ei au ajuns la 85 de ani, unul depasind aceasta varsta.
Tatal meu in schimb are.

| Marcelian43 a răspuns:

Mai bine ai consulta un doctor, decat sa crezi ce spun cei de pe TPU.