| TeresaA a întrebat:

Este Timisoara un oras plictisitor in care iti ratezi viata? Am niste amici din Bucuresti care imi tot zic ca daca vreau sa fac ceva in viata, neaparat sa ma mut la Bucuresti. Adevarul e ca in momentul de fata eu nu am bani de capitala. Ei toti locuiesc cu parintii la Bucuresti si nu platesc chirie, nu platesc la intretinere, o parte din ei stau efectiv doar pe banii parintilor la 23 de ani. Mi-au zis ca centrul din Timisoara e un sat pe langa Centrul Vechi din B. Ei stau acolo seara de seara. Eu am fost de cateva ori, dar nu mi-as permite sa dau zilnic cate 60 de lei pe mancare si apa plata. Eu nu simt ca duc lipsa de ceva in Timisoara. Viata culturala nu e ca cea din capitala, clar, dar sunt si aici evenimente, parcuri. Nu stiu. Am inceput sa ma simt inferioara pentru ca nu locuiesc la Bucuresti si ca imi ratez viata. Dar nu am bani acum de capitala, chiar nu am. Poate pe viitor

Răspuns Apreciat de Editori
| UnderPressure a răspuns:

Prietenii tăi sunt bucureșteni, este normal ca orașul Timișoara să le pară plictisitor. Și unui timișorean i s-ar părea plictisitor orașul Făgăraș. Ai fost influențată de prietenii tăi și de cele câteva ieșiri cu ei prin București, atâta tot. O să îți treacă cu timpul, nu are rost să te muți în alt oraș, dacă financiar o duci mai rău decât în orașul natal.
Îți mai spun ceva, 60 de lei e o sumă infimă pentru o ieșire in centrul vechi, așa că nu prea merită să te muți aici numai ca să ieși seara in c.v.
Nu e bine să trăiești cu ideea greșită că numai Bucureștiul e potrivit pentru tine.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Capitala broaștelor cum era numita, ei vorbesc de Timișoara, dar e plina tm de numere de buc si la cum circula mai bine de ar sta la ei acasă, de asta au venit sute de mii de olteni in tm ca e plictisitor orasul, fara ardeal, banat ar fi praf economia, apropo armata romana a intrat in Timisoara, batalionul de olteni

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lasă că îi lovește și pe ei acușica când trebuie sa se apuce de munca. Tu vezi ți de treabă ta. O să ajungă o vârstă când nu o să știe nici ei cum sa fugă de aglomerația din B.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este! Și eu sunt din același oraș. Plictisitor îl faci tu sa fie,sunt cluburi,discoteci blana in Timișoara,terase,baruri etc. Daca ai bani nu ai cum sa te plictisești in Timișoara,multi oameni sunt mult mai civilizați decat cei de la București și pașnici, nici nu se compara!
Daca nu ai viața socială peste tot e boring,daca nu ai prieteni cu care sa ieși.
Timișoara nu este Teleorman sau olt sau dej,este un oraș cultural,printre cele mai ok orașe din România. Daca nu ai prieteni poți locui și în New York că viața tot anosta este,de fapt și dacă ai fi milionară ar fi la fel, la un moment dat te plictisești fiind o persoana răzleață.
Poți face și în Timișoara, depinde ce studii ai și ce pregătire, cursuri, experiență ai. Nu e mare diferență raportat la salarii dintre cele 2 orașe. Timișoara era un oraș cu cei mai civilizați oameni din Romania dar e plina de gipsani și olteni, moldoveni, putini Timișoreni mai locuiesc în Timișoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepe prin a nu te mai lasă influențată scumpo de cuvintele altor persoane,atata timp cât tu afirmi că te simți bine atunci nu ar trebui sa te mai intereseze ce spune unul și altul,contează doar tu cum te simți fiindcă doar tu ești singură persoana care știe cum e și cum trăiește și cât de fericită e. Se întâmplă să fi in cele mai frumoase locuri de pe pământ,și cele mai bogate economic,dar acolo se afla multe persoane,tu acolo te simți foarte singura,neînțeleasă,nu ești apreciata la adevărata ta valoare,ai un vibe negativ; și de altfel se întâmplă să te afli in locuri pe care nu prea le apreciai inițial,dar care acel loc îți aduce numai satisfactii sufletesti,uneori astea sunt mai fundamentale in viața unui om decât cele materiale cu toate că pot fi relativ și cele materiale.
Deci, nu contează ce spun alții despre locul unde trăiești tu atata timp cât tu te simți ok in acel loc, ei habar nu au cum te simți tu, ei îți relatează doar din perspectiva lor, nu înseamnă că așa și este! Învață să nu te mai lași "mișcata" de ce spun unii și să te ghidezi după ce simți tu. happy