| anonim_4396 a întrebat:

Este voie in parcarile dintre blocuri de exemplu sa pui husa /prealata peste masina, exista vreo lege care interzice acest lucru?
Am avut o discutie cu un amic dar n-am putut nici sa-l contrazic.
Ideea este ca vad zilnic masini care au prelata de aceasta peste ele si multe dintre ele nu au numarul de inmatriculare scris pe acea prelata.
Nu mi se pare normal, poate masina este furata ...pe de alta parte n-am vazut niciodata vreun echipaj de politie sa ridice vreo prealata de aceasta si sa se uite sub ea.

3 răspunsuri:
| SomethingFunni a răspuns:

Un vehicul trebuie sa aiba numarul la vedere atunci cand se afla in tranzit. Daca e parcata, evident, nu e in tranzit.

| Simpatic a răspuns (pentru SomethingFunni):

Este corect ceea ce zici dar iti dau urmatoarea speta, legea zice sa aiba RCA si masinile care stau stationate ok?
De ce am o instaltie GPL care explodeaza si face praf si alte masini in jur, cine plateste dauna la oameni pana la n eventual proces? RCA-ul celui caruia i-a explodat butelia.
Un alt exemplu ma duc si parchez intr-o parcare, scot numerele la masina mea, deschid usile la maxim si in stanga si in dreapta zgarii masini de pe ambele parti, pun husa si aia e, cine e vinovat, nu am nr de inamtriculare, nu am nimic...
deci legea asta e idioata!
Nu tatut numarul ar trebui sa fie vizibil si in stationare, daca vrei sa parchezi pe camp cu masina fara numere aia e, in rest nu ar trebui sa fie voie. dar asta e.

| SomethingFunni a răspuns (pentru Simpatic):

Nu prea are sens ce spui, o ilegalitate ramane o ilegalitate si e independenta de ce mijloace de identificare au la indemana cei pagubiti.

E ca si cand te-ai revolta ca nu iti lasa cineva cartea de vizita cand iti jefuieste apartamentul, ar fi frumos, dar impractic pentru hot.