| 334499 a întrebat:

Esti de acord cu introducerea orelor suplimentare de matematica si de limba romana in zilele de sambata si duminica dar cu ora mai devreme decat cum incep orele in timpul saptamanii? Ministerul educatiei are idei frumoase pentru elevii din zilele noastre.Se dezbate si o optiune pentru a se face si ore de meditatii gratuite de care sa dispuna fiecare elev dar de la care sa nu se lipseasca, acestea fiind la fel de importante ca si orele de curs fiind penalizati toti cei care chiulesc prin scaderea notei la purtare sau prinmunca in folosul comunitatii.Cum comentati aceste stiri aparute pe site-ul ministerului eductiei si cand credeti ca vor fi puse in aplicare?

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Da,sigur,haideti sa stresam si mai mult elevii, poate asa vor lua note mai mari la bac.Mi-e sila...

| OldSoul a răspuns:

Mai mult ca sigur sunt stiri false sau cel putin nu se vor aplica vreo data, daca ministerul ar vrea ca elevi sa invete matematica romana si ce mai e, in primul rand ar marii salariile profesoriilor sa aiba un motiv sa se implice, la ce salari sunt acum nici nu se complica cu elevii sa inteleaga, de asta e si promovabilitatea la bac asa cum e, sa nu mai vorbim de conditiile in care invata unii elevi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostii. Educația nu se face cu forța.

| Kenya a răspuns:

Măcar weekend-ul să ni-l lase, e o ironie, e prea multă oricum, mai ales pentru cei cu naveta straight face

| TheWalker11 a răspuns:

Nu,nu sunt de acord.Si asa se face mult prea multa scoala in tara asta ce da sa cada.
Bafta!

| BeckhamRZM a răspuns:

Nu. Este o tâmpenie, dacă vrea să învețe, să învețe. Dacă vrea să ajungă un prost, să ajungă un prost. Ministerul EDUCAȚIEI este un nimic acum. Dacă nu-l interesează pe elev așa ceva, de ce să se ducă? Matematica de clasa a 9a mai ales sau a 10a mi se pare o aberație, nu pricep cu ce te-ar ajuta.

| 334499 explică (pentru BeckhamRZM):

Era o intrebare T(e)PU(ista).Cum si nu tot ce apare la stiri e si adevaratwinkingVa caliti voi pana nu se umple si internetul de informatii cu scop dezinformant happy

| Denis_Doar_1988 a răspuns:

Este mai mult o chestie de psihic daca vreau imi place scoala daca nu vreau nu imi place. Ce vor ei sa faca ar convinge aproape toti copiii sa mearga spre a doua varianta ( nu imi place ) si asta ar face din generatiile urmatoare niste generatii de analfabeti ( homo- google )