| Advvrt a întrebat:

Am o intrebare: Daca un elev sau mai multi comit o fapta impotriva regulamentului scolii sau al legii in afara perimetrului scolii dar in timpul orelor de curs, acestia pot fi sanctionati cu scaderea notei la purtare?

Răspuns Câştigător
| Iooooaaaanaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna,
Da, se presupune ca atata timp cat nu ai un motiv clar pentru care sa nu te afli la scoala (probleme de santate/ personale) si doar ai chiulit, se considera ca erai in grija scolii, mai ales daca esti minor. Se vor lua cu siguranta masuri si la nivelul scolii/ liceului unde inveti.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate sa fie sanctionati disciplinar, inclusiv si cu scaderea mediei la purtare si penal sau contraventional, dupa caz.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar aceasta ar fi cea mai mică sancțiune. Dacă ai călcat legea, se aplică legea.

| Nătărău a răspuns:

Mnda. Și te pot băga dup-aceea pe conducta școală-școală de corecție-închisoare.